LDT Nakolice

Charakteristika tábořiště

Základní škola využívá již přes 40 let bývalou pískovnu jako základnu, kterou pronajímá pro pořádání dětských letních táborů. Náš stálý stanový tábor se nachází v předhůří Novohradských hor na břehu Nakolického rybníka, nedaleko Nových Hradů. Plocha rybníka má rozlohu 45 ha. Byl založen na počátku 16. století Štěpánkem Netolickým, hráz je přes půl kilometru dlouhá s vysázenými duby. Na vodní ploše pozorujeme v dálce malý ostrov. Na táborové základně je vybudován dřevěný srub, který má krytou jídelnu, kuchyň s kamny na dřevo a sklady na materiál. V táborovém kruhu je postaveno 36 stanů s podlážkou, v okolí jsou dřevěné suché WC, polní umývárna se třemi sprchami. Zdrojem pitné vody je vlastní studna. K táborovým sportovním a branným činnostem využíváme hřiště, které je na louce vedle tábořiště a okolní lesy. K dispozici máme i pramice a kanoe na projížďky po rybníce. Ke koupání je písčitá menší pláž s pozvolným vstupem do vody. V táboře není zavedena elektřina, což umožňuje dětem maximálně se odreagovat od současné přetechnizované společnosti. Kapacita tábora je maximálně 80 dětí.

V letních měsících se zde uskutečňuje několik turnusů, ať už čtrnáctidenní, tak i týdenní. Tábory vedou zkušení hlavní vedoucí, kteří mají platné osvědčení a absolvovali kurz, který je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, s kvalifikací „hlavní vedoucí tábora“.Vedoucí oddílů a ostatní táboroví pracovníci jsou většinou s mnohaletou praxí na táborech jsou to vlastně „staří“ táborníci, kteří sem jezdí od dětských let. Cenu jednotlivých táborů stanovuje každý hlavní vedoucí v průběhu ledna daného roku. Program a celotáborová hra je zaměřena úměrně k věku zúčastněných dětí na táboře.

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.