Rovnou na obsah Rovnou na menu
Základní školaBorovany

S čím Vám můžeme pomoci?

Snadný přístup k informacím, které by se vám mohly hodit…

Závěrečné setkání s Ferdou Mravencem a jeho kamarády

Závěrečné setkání s Ferdou Mravencem a jeho kamarády 1

Naše celoroční putování ve hmyzí říši právě skončilo.

Létají, lezou, bzučí, je jich prostě všude mnoho. Ano, jsou to zástupci hmyzí říše. Naše celoroční putování v této hmyzí říši právě skončilo.

Na začátku září jsme se proměnili v zapálené mladé entomology, kteří začali s nadšením poznávat hmyzí mikrosvět. Během roku jsme získávali znalosti o hmyzu, rozvíjeli své dovednosti různorodými aktivitami a užili si spoustu zábavy. Nechyběly sportovní hry a soutěže, ani procházky do přírody. Pozorovali jsme rozličné druhy hmyzu, prohlíželi si encyklopedie a četli. V rámci motivace jsme si záměrně zvolili knihu od Ondřeje Sekory s názvem Ferda Mravenec. Prostřednictvím oblíbeného mravenčího hrdiny jsme děti seznamovali s dalšími zástupci hmyzu a jejich způsobem života. Vyvrcholením projektu byla červnová zkouška pojmenovaná: Jak se Ferda s kamarády vydal hledat poklad.

Cesta za pokladem nebyla vůbec jednoduchá. Děti musely nejdříve splnit pět úkolů na stanovištích v zámecké zahradě. Malí soutěžící se dozvěděli, že budou běhat, házet šiškou na cíl, kličkovat přes zapeklitou dráhu s pingpongovým míčkem na lžíci, skákat pozadu nebo stavět hmyzí domeček. Kdo zadání splnil, mohl se účastnit hledání závěrečného pokladu, který si pro nás schoval Ferda. Poklad byl nalezen a dětem udělal obrovskou radost! Děti obdržely košík plný drobných dárečků. Nakonec se s námi Ferda rozloučil a slíbil, že se určitě někdy zase potkáme.

Putování světem hmyzu bylo pomocí celoročního projektu pestré a obohacující. Děti si prohloubily znalosti o přírodě, a to na příkladu činnosti v mraveništi.  Teď už víme, že mraveniště je nejdokonaleji organizované společenství v říši hmyzu, v mnohém připomínajícím i společenství člověka. Mravenci jsou velmi dobrými staviteli, chovateli, lovci a sběrači, kteří svojí činností ovlivňují i další území.

Během jednotlivých měsíců se děti dozvěděly o mravenčích zvycích a detailech jejich života: jak spolu komunikují, fáze jejich života i to, jak mohou přispět k jejich ochraně. Navíc, když nás celou hrou prováděl Ferda Mravenec – oblíbený dětský hrdina, bylo učení skutečným potěšením!

Tak, a to je vše, my opouštíme království pracovitých mravenců hlasitým pokřikem: „Hurá, hurá, hurá prázdniny!“

Za celou školní družinu přejeme všem dětem i rodičům krásné prázdniny plné radosti, sluníčka a zajímavých zážitků.

Kolektiv vychovatelů ZŠ Borovany

Datum vložení: 14. 6. 2024 8:28
Datum poslední aktualizace: 17. 6. 2024 12:51

Náhodná fotogalerie

Pranostika na akt. měsíc

Nebyl-li červen dostatečně děštivý, dodá vodu až červenec a přidá ještě mnohé bouře.

Zapláče-li Markyta, bude dešťů do syta.

Zajímavé informace

dnes, sobota 13. 7. 2024
neděle 14. 7. slabý déšť 26/17 °C
pondělí 15. 7. polojasno 29/17 °C