Rovnou na obsah Rovnou na menu
Základní školaBorovany

S čím Vám můžeme pomoci?

Snadný přístup k informacím, které by se vám mohly hodit…

Celoroční projekt školní družiny 2023/2024

Škola Ferdy Mravence (na motivy knihy Ondřeje Sekory)

Seznámení s Ferdou Mravencem

Po lesní pěšině šel hoch, ani nevíme, jak se jmenoval, něco si hvízdal. Co to bylo za písničku, to vám taky nepovíme, znělo to jako: „Uí–uí –uí–uiuí!“. Nevíte, jaká to byla písnička?

Hoch by si jistě pískal až na konec lesa, ale najednou se mu do písničky něco vpletlo. Takové: „Šššššš-šš-šš.“Jako když prší. Neprší doopravdy?

Hoch natáhl ruku a dívá se do nebe. Kdepak pršet! Obloha byla čisťounká jako obálka nového sešitu a na ruku ani nekáplo.

Ale pořád se ozývalo: „Šššššš-šš-šššš…“. Co to mohlo být a odkud to asi přichází? Aha, z levé strany…, z té hromádky pod stromem, právě tuhle – po-dí-vej-te-se!

Hoch rozevřel úžasem oči. Pod stromem bylo vysoké, vysokánské mraveniště, skoro vysoké jak hoch sám a na něm mravenců, až to šustilo. Samé: „Šššš-šš-ššššš“.

Všude, ale všude jich bylo plno, plničko, jen se před očima míhali. Jeden mravenec lezl sem, druhý tam, každý něco nesl, každý něco dělal, podívejte se na tohohle mravenečka, jak se žene s malým průhledným kamínkem do mraveniště!

Kam utíkáš s tím pokladem, nebo si myslíš, že je to diamant? Nebo snad chceš zasklít okna?

A podívejte, tenhle ten mraveneček je jistě chůva. Nese kuklu – malé mravenčí děťátko v peřince někam na sluníčko. Pořád šťouchá do suchého lístku a neví chudák, jak jej přelézt. „Lez víc napravo, chůvičko! Tam je lepší cesta. Nebo podlez!“ A tady?  Tři mravenci siláci táhnou mrtvou vosu do mraveniště, ale sotva ji táhnou. No to by jeden neřekl, co vše je vidět, když se dostanete tak blízko mraveniště.

Najednou se ozvalo zavolání, že se až jehličí na mraveništi sypalo: „POZÓÓÓR!“
Hoch se rychle rozhlíží na všechny strany, kdo to asi volá, ale nikoho nevidí. A zase „POZÓÓÓR! POZÓÓÓR!“ Až se jehličí na mraveništi sypalo. Co je to? Běží někdo po cestě? Nebo po lese? Hoch se vzpřímil a pátral na všechny strany. Jakmile se však vzpřímil, hned to znělo docela potichoučku „POZÓÓÓR!“

Vždyť to někdo volá z mraveniště! Opravdu, bylo to mraveniště. Na vrcholu mraveniště stál mravenec se šátkem na krku a ranečkem na zádech. V rukou držel kus jehličí, které se lesklo jako zrcadlo, tak bylo hladké a volal na celé kolo: „Pozóóór z cesty, pozóór!“

Kdo to mohl být? Kdo to křičel z hromádky? Šátek červený s puntíky. Raneček vždy sbalený.
Vítej veselý chlapíku!

Nikdy ses ničeho nebál, do každé práce ses hned pustil, všechno jsi dovedl.

A podívejme se, také na tebe se štěstí vždy nesmálo. Ale nedal ses.

Kdopak že to k nám přišel?

Kdo že to je?

To je přece náš kamarád,

to je FERDA MRAVENEC.

CÍL HRY

Naučit děti poznávat přírodu, ve které žijí různé rostliny a všelijací živočichové. Co potřebují rostliny a živočichové zajistit, aby se jim dobře žilo. Jak užitečný může být člověk přírodě,
a čím jí naopak může škodit. Cílem hry je také naučit děti různým dovednostem na příkladu činnosti v mraveništi, přičemž vzorem bude hlavní hrdina Ferda.

CÍLOVÁ SKUPINA

Cílovou skupinu tvoří děti mladšího školního věku, která bude s hlavním hrdinou spolupracovat.

ORGANIZACE HRY

Soutěžní jednotkou tvoří všechny školní družiny. Rozhodčí a samostatnou organizaci hry zajišťuje školní klub.

NÁZVY JEDNOTLIVÝCH TÝMŮ

Název týmu Barva Oddělení Vychovatelé
Berušky červená ŠD I Lucie Rieneslová
Čmeláci žlutá ŠD II Robert Bican
Chrousti hnědá ŠD III Lenka Rychlá
Kobylky zelená ŠD IV Milena Machtová
Cvrčci modrá ŠD V Hana Jeremiášová
Stonožky šedá ŠD VI Věra Weisfeitová

HODNOCENÍ HRY

Jednotlivé družiny si budou za splněné úkoly lepit body (mravence) na své maskoty.
Na závěr zvítězí ta družina, která získá největší počet mravenců.  Zvláštní cena bude udělena těm družinám, které vypátrají odpovědi na otázky z FERDOLOGIE. Ferdologii mohou družiny plnit po celý rok.

Jednotlivé týmy se na začátku školního roku naučí pokřik:

Na mravenčí pasece, oznamuje se,

Ferda s partou mravenců, běhá po lese.

Všude hledá Pytlíka, lenivého chlapíka.

Beruška se usmívá, pečlivě ho ukrývá.

Děti, vítejte v mravenčí říši! Dobrodružství a zábava s Ferdou může začít!

Datum vložení: 1. 9. 2023 15:17
Datum poslední aktualizace: 12. 10. 2023 7:39

Když máj vláhy nedá, červen se předá.

Na svatého Ducha bláto - bude laciné mláto.

Zajímavé informace

Základní škola Borovany, Petra z Lindy 13, 373 12 Borovany