Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Základní škola Borovany
Základní školaBorovany

S čím Vám můžeme pomoci?

Snadný přístup k informacím, které by se vám mohly hodit…

Zážitky z exkurze v JE Temelín

Zážitky z exkurze v JE Temelín

Osmý ročník v Temelíně

Začátek listopadu byl pro žáky 8. ročníků ve znamení exkurze do Jaderné elektrárny Temelín, kde jsme mohli nahlédnout do nevšedního světa jaderné energetiky a virtuálně si prohlédnout, jak vypadá elektrárna uvnitř.

Exkurze probíhala v renesančním zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází temelínské infocentrum. Průvodkyně po krátkém uvítání rozdělily žáky na dvě skupiny a program REAKTOUR mohl začít. První skupina se nejprve seznámila krátce s historií jaderné elektrárny, s tím, na jakých principech elektrárna funguje a prohlédli jsme si zmenšený model jednotlivých částí temelínského areálu. Měli jsme možnost zblízka si prohlédnout jaderný reaktor a na vystaveném modelu spustit regulační tyče, které mají za úkol regulovat aktuální výkon reaktoru. Prohlídka byla zpestřena zábavným kvízem, ve kterém si žáci mohli ověřit své znalosti.

Mezitím se druhá skupina žáků nacházela virtuálně v prostorách elektrárny. Vybaveni speciálními brýlemi a sluchátky se osmáci pohodlně usadili do sedaček kinosálu a prostřednictvím virtuální reality jsme se ocitli u jaderného reaktoru a s virtuálním průvodcem navštívili interiér chladicí věže. Tato část programu byla pro žáky zvlášť zajímavá. V kinosále jsme si prohlédli i unikátní mlžnou komoru, která ukazuje, jakým způsobem je prostředí kolem nás zahlceno částicemi přírodního ionizujícího záření.

Cestou zpět z Temelína jsme se krátce zastavili v Týně nad Vltavou a prohlédli si unikátní otáčivé hlediště v Bedřichových sadech, zbarvených do podzimních tónů.

Temelínská exkurze byla pro žáky nepochybně zpestřením výuky fyziky a díky 3D animacím se mohli podívat do prostor, které by běžně navštívit nemohli.

 

                                                                                                          Mgr. Radka Korčáková

Datum vložení: 9. 11. 2023 10:26
Datum poslední aktualizace: 9. 11. 2023 10:29
Autor: Správce Webu

Škola

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Nejtěžší a neodolnější rybu poskytuje listopad.

Pranostika na akt. den

Má-li Ondřej na stromech kapky, bude příští rok hodně ovoce.

Zajímavé informace

Aktuální počasí

dnes, čtvrtek 30. 11. 2023
mírné sněžení 1 °C -4 °C
pátek 1. 12. sněžení 1/-1 °C
sobota 2. 12. sněžení -1/-5 °C
neděle 3. 12. mírné sněžení -5/-13 °C

Svátek

Svátek má Ondřej

Zítra má svátek Iva

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Světový den boje proti AIDS

Microsoft Teams

Kde nás najdete

Základní škola Borovany, Petra z Lindy 13, 373 12 Borovany

Mohlo by Vás zajímat


nahoru