Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Základní škola Borovany
Základní školaBorovany

S čím Vám můžeme pomoci?

Snadný přístup k informacím, které by se vám mohly hodit…

Nezapomenutelný pátek plný zábavy a učení

Nezapomenutelný pátek plný zábavy a učení 1

Žáci 6.A a 6.B se v pátek 14. 6. vydali na dobrodružnou cestu do starověkého Řecka.

Projekt Občan starověkého Řecka byl rozdělen do tří částí, které se zaměřily na různé aspekty řecké kultury. Celý den se nesl v duchu kalokagathie neboli filozofickým ideálem starověkého Řecka, který zdůrazňoval harmonii mezi tělem a duchem. Slovo pochází z řečtiny a znamená “krásné tělo.” Řekové věřili, že fyzická kondice a duševní rovnováha jsou klíčové pro šťastný a plnohodnotný život. Kalokagathia byla tedy středem jejich hodnot a vzdělání. Děti rozdělené do tří skupin si během dne prošly všechna stanoviště.

Na prvním stanovišti se žáci věnovali rozvoji ducha. Pantomima, starověká forma umění, která se zakládá na gestech a mimice, byla u Řeků velmi oblíbená. Děti se snažily vyjádřit různá slova a emoce bez použití slov. Dále složily vlastní báseň, kterou na závěr společně přednesly. Kromě toho si na tomto stanovišti vyrobily tradiční řecké oděvy pomocí prostěradel a spínacích špendlíků.

Druhá skupina se zaměřila na fyzický rozvoj. Žáci se pokusili na hřišti napodobit starověké řecké olympijské sporty, jako byl hod oštěpem, běh a skok daleký. Zjistili, že sport byl pro Řeky nejen zábavou, ale také součástí výchovy a vzdělání.

Třetí skupina se ponořila do řecké kuchyně. Žáci připravovali tři tradiční řecké pokrmy: Tzatziki (okurkový jogurtový dip) s pita chlebem, řecký salát, ntomatopitu – neboli rajčatovou pitu plněnou sýrem feta a jako dezert bougatsu. Všichni vše ochutnali a seznámili se tak s typickými řeckými jídly.

Na závěr projektu obdržely děti certifikáty za účast a aktivitu. Doufáme, že se budou inspirovat starověkým Řeckem i do budoucna!

Děti si tento projekt opravdu užily a byly nadšené. Bylo skvělé vidět, jak se zapojily do aktivit a objevovaly tak různé aspekty řecké kultury.

 

                                        Za občany starověkého Řecka

Tomáš Hermann, Dominika Nováková a Michaela Pešková

Datum vložení: 17. 6. 2024 14:03
Datum poslední aktualizace: 17. 6. 2024 14:07
Autor: Správce Webu

Škola

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce.

Pranostika na akt. den

Muchavá Markyta vysype měch much.

Zajímavé informace

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Aktuální počasí

dnes, sobota 13. 7. 2024
slabý déšť 23 °C 15 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 26/17 °C
pondělí 15. 7. polojasno 29/17 °C
úterý 16. 7. slabý déšť 25/17 °C

Svátek

Svátek má Markéta

Zítra má svátek Karolína

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Mezinárodní koupací den
  • Mezinárodní den alternativ ke spalovnám

Microsoft Teams

Kde nás najdete

Základní škola Borovany, Petra z Lindy 13, 373 12 Borovany

Mohlo by Vás zajímat


nahoru