Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Základní škola Borovany
Základní školaBorovany

S čím Vám můžeme pomoci?

Snadný přístup k informacím, které by se vám mohly hodit…

Na návštěvě ve středověku

Na návštěvě ve středověku

Před koncem letošního školního roku podnikli žáci 7. tříd výpravu do českých středověkých dějin, které byly tématem jejich ročního snažení v hodinách dějepisu.

Do nedalekého Trocnova jsme se vydali prozkoumat, jak vypadal život našich předků v období vrcholného středověku na přelomu 14. a 15. století. Archeoskanzen Trocnov, který modeluje část středověké vesnice, zemanský dvorec a venkovskou osadu, má dva prohlídkové okruhy. Nás čekala prohlídka zemanského dvorce, který je kopií středověkých stavebních postupů a materiálů. Už při vstupu do prvního objektu, kterým byla stodola, si žáci mohli „osahat“ zemědělské nástroje, o kterých se učí ve škole. Pomocí cepů se snažili oddělit zrna od plev a za odměnu mohli otestovat měkkost kupy sena. Další překvapení je čekalo u středověkých zbraní, kde se zájemci mohli obléct do rytířské zbroje a zjistit, jak těžká je rytířská přilba nebo palcát.  Ve světnici nás čekalo vyprávění o tom, jak žila tehdejší zemanská rodina, jak se lidé oblékali nebo s jakými hračkami si tehdy děti hrály. Neméně poutavá byla prohlídka černé kuchyně, kde jsme zjistili, co je dýmnice, středověký kuthan a dozvěděli jsme se, že lidé ve středověku jedli pouze dvakrát denně a používalo se podobné kuchařské náčiní jako dnes. Závěr prohlídky patřil povídání o středověkém jídle, prohlédli jsme si, jak vypadá dobová pec na pečení chleba, nebo jak vypadala středověká bylinková zahrádka.

Podle ohlasu našich sedmáků se návštěva Archeoskanzenu v Trocnově všem líbila a my už plánujeme na příští školní rok, že prozkoumáme další prohlídkový okruh, který nás zavede do předhusitské doby, kdy nahlédneme do života chalupníka, sedláka nebo bezzemka, poznáme venkovské dobové stavení a ochutnáme dobová jídla.

Už dnes se těšíme, čím nás Trocnov překvapí a nadchne…

                                                                                              

Mgr. Radka Korčáková

Datum vložení: 27. 6. 2024 13:17
Datum poslední aktualizace: 27. 6. 2024 13:22
Autor: Správce Webu

Škola

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Roztrhne-li v červenci pavouk svou síť na dvě, brzy se déšť ozve.

Pranostika na akt. den

Svatá Markyta češe první hrušky.

Zajímavé informace

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Aktuální počasí

dnes, sobota 13. 7. 2024
slabý déšť 23 °C 15 °C
neděle 14. 7. slabý déšť 26/17 °C
pondělí 15. 7. polojasno 29/17 °C
úterý 16. 7. slabý déšť 25/17 °C

Svátek

Svátek má Markéta

Zítra má svátek Karolína

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Mezinárodní koupací den
  • Mezinárodní den alternativ ke spalovnám

Microsoft Teams

Kde nás najdete

Základní škola Borovany, Petra z Lindy 13, 373 12 Borovany

Mohlo by Vás zajímat


nahoru