Základní škola Borovany - Škola pro život

Na skok do pravěku aneb tajemství „muzejních kufříků“

16.03.2022 13:27

Do doby pravěkých lovců a sběračů se v měsíci únoru přenesli žáci šestých ročníků, a to v rámci jedinečného edukačního programu s názvem „Archeologické muzejní kufříky“. Velmi poutavý výukový program, který realizuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, umožnil žákům nahlédnout do života pravěkých předků v době paleolitu – starší doby kamenné.  

Kdo by si nechtěl jednou v životě zkusit rozdělat pravěký oheň, opracovat hovězinu sekáčkem, obléci se do pravěkých šatů, vzít do ruky autentický nástroj jako třeba pazourek, hrot harpuny … ? To vše si mohli žáci na vlastní kůži vyzkoušet a tím si dát lépe do souvislostí své teoretické znalosti. Archeologické kufříky ukrývaly mnoho kopií pravěkých nástrojů, dobové oblečení pravěkého muže a ženy, zbraně nebo ozdoby z kostí.  Zábavnou částí edukačního programu bylo klání dívčích a chlapeckých týmů v rozdělávání pravěkého ohně. Že to nebylo vůbec jednoduché, se shodli všichni.  

Netradiční exkurze do způsobu života pravěkých lovců a sběračů byla pro děti zajímavým zpestřením hodiny dějepisu a věřím, že si ji všichni užili.


Poděkování za realizaci projektu patří Mgr. Lukáši Faktorovi z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a zároveň borovanské MASce Sdružení Růže, za zprostředkování a finanční podporu celé akce. Moc děkujeme!

 

                                        R. Korčáková

 

 

 

© Double L-art

Základní škola Borovany