Základní škola Borovany - Škola pro život

Mladý záchranář hasičem v akci 2016

23.05.2016 07:23

V letošním roce jsme se zúčastnili III. ročníku velmi náročné soutěže Mladý záchranář hasičem v akci, kterou jako jediný v České republice, pořádá Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Do této specifické soutěže se přihlásily dva borovanské pětičlenné týmy. První, v mladší kategorii 1. - 5. třídy, tým Lions ve složení: Mikuláš Petr, Jakub Čermák, Karolína Pártlová, Filip Daňhel a Sabina Matějková. Ve starší kategorii 6.- 9.tříd tým Borovanští Soptíci ve složení: Taťána Toušková, Lucie Valentová, Pavla Burdová, Klára Votrubová, Tomáš Vacek a Adam Adamec. První kolo probíhalo internetovou komunikací přes sociální síť Facebook.  Na zdi profilu soutěže byly průběžně zveřejňovány informace, úkoly nebo testy pro soutěžní týmy obou kategorií. Úkoly a testy byly pro obě kategorie rozdílné. První kolo trvalo dva měsíce.  Děti měly splnit 8 zajímavých, někdy i velmi náročných úkolů, které byly postupně hodnoceny. Soutěž byla po celou dobu velice napínavá a vyrovnaná. O to víc se naše týmy musely snažit, aby dosáhly co nejlepších výsledků. 

    Ve středu 18. května 2016 za chladného, polojasného počasí jsme jeli do Českých Budějovic na stanici hasičského záchranného sboru bojovat o co nejlepší umístění. Celou soutěž zahájil ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Lubomír Bureš, vážnosti soutěže dodala i přítomnost hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly. Z každé kategorie postoupilo 6 nejlepších družstev. Konkurence byla opravdu veliká. Ve druhém finálovém kole jsme se museli umět správně zachovat v situacích, s kterými se setkávají i skuteční hasiči. K plnění všech úkolů bylo zapotřebí být rychlý, ale ne zbrklý, chytrý, šikovný, mrštný, odvážný, prostě si umět poradit v každé situaci jako opravdoví hasiči! Soutěž byla velmi náročná. Borovanští Soptíci a Lions začali soutěž na operačním středisku, kde nejdříve určovali linky tísňového volání, pak dostali mapu, ve které museli zjistit požár, nahlásit ho operačnímu středisku, vyhodnotit a vyhlásit poplach hasičům. Po splnění úkolu nasedli do hasičského auta a vyjížděli k požáru. Následovalo překonání lanové sítě a psychologický protiplynový polygon. Zde ve tmě museli projít v klecích trasu, kterou trénují v obleku a s dýchacím přístrojem opravdoví hasiči. Týmu Lions se polygon tak zalíbil, že si ho proběhli celkem 4x! Pak následoval další bleskový přesun hasičským autem k zásahu s ruční džberovou stříkačkou. Ti starší stříkali vodou z proudnic do terčů. Po splnění tohoto úkolu týmy čekalo zjišťování příčin požáru, určování technických prostředků požární ochrany, požární příprava, určování nebezpečných látek, určit varovný signál a sbalit v časovém limitu správné věci do evakuačního zavazadla, obléci se do obleku a masky a zkoumat radioaktivní látku. Při plnění úkolů naše týmy kromě znalostí, museli prokázat sehranost a dobrou spolupráci celého družstva. Žádný hasič nezvládne náročné zásahy pouze sám, ale vždy je to práce celého týmu. V některých soutěžních úkolech se také stalo, že se něco pokazilo, ale o to víc nás to v dalších disciplínách hnalo k lepším výsledkům. Než byly vyhlášeny výsledky, měli jsme možnost nahlédnout do garáží a prohlédnout si moderní hasičskou techniku, hasičské automobily a jejich vybavení, zkoušeli jsme si i skluz, když hasiči při poplachu sjíždějí po tyči do garáže k autu. Hasiči si pro nás také připravili ukázku zásahu hořícího auta, uhašení požáru s tou nejmodernější technikou vybavenou vysokotlakým hasicím systémem Cobra pracujícím s tlakem max. 300 barů, pro posílení řezného efektu je přidáváno abrazivo. Všechno se nám moc líbilo. Vždyť na požární stanici se jen tak nikdo z nás nedostane.  V mladší kategorii obsadil tým Lions 2. místo – jako nováčci soutěže je to ohromný úspěch.  Ve starší kategorii Borovanští Soptíci (jako nejmladší mezi staršími) obsadili 3. místo. Hurááááá!!!  Bylo to náročné, ale stálo to za to. Ještě nám dovolte na závěr poděkovat p. učitelce Mgr. Zdeňce Vomáčkové a panu řediteli ZŠ Borovany Mgr. Lubošovi Laczkovi, kteří byli odbornými poradci pro naši soutěž.

                                                                    Milena Machtová a Bc. Věra Weisfeitová

 

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/Mlady_zachranar_2016

 

 

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany