Základní škola Borovany - Škola pro život

Mladý záchranář hasičem v akci 2015

22.05.2015 07:12

Zlato zamířilo do naší školy...

Ve čtvrtek 21. května v Českých Budějovicích proběhlo finálové kolo II. ročníku krajské soutěže Mladý záchranář hasičem v akci, které pořádal Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Do soutěže se zapojilo opět naše pětičlenné družstvo žáků 5.B ve složení Taťána Toušková, Lucie Valentová, Tomáš Vacek, Pavla Burdová a Klára Votrubová. Soutěž probíhala ve dvou kolech. V prvním kole náš tým soutěžil prostřednictvím sociální sítě, kde postupně během dvou měsíců plnil 8 náročných úkolů a testů např. z oblasti požární ochrany nebo ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech. V prvním kole se borovanští Soptíci umístili na 1. místě a postoupili tak do druhého finálového kola, které se konalo na požární stanici v Českých Budějovicích. Ve druhém finálovém kole se museli umět správně zachovat v situacích, s kterými se setkávají i skuteční hasiči. K plnění těchto úkolů bylo zapotřebí být rychlý, ale ne zbrklý, chytrý, šikovný, mrštný, odvážný, prostě si umět poradit v každé situaci jako opravdoví hasiči! Soutěž byla velmi náročná. Borovanští Soptíci začali soutěž na operačním středisku, kde nejdříve určovali linky tísňového volání, pak dostali mapu, ve které museli zjistit požár, nahlásit ho operačnímu středisku, vyhodnotit a vyhlásit poplach hasičům. Po splnění úkolu nasedli do hasičského auta a vyjížděli k požáru. Následovalo překonání vodorovného lana a polygon. Zde ve tmě museli projít v klecích trasu, kterou trénují v obleku a s dýchacím přístrojem opravdoví hasiči. Pak následoval další bleskový přesun hasičským autem k zásahu s ruční džberovou stříkačkou. Po splnění tohoto úkolu náš tým čekalo vyšetřování příčin požáru, plnění úkolu v tiskovém středisku, požární příprava, určování nebezpečných látek, určit varovný signál a sbalit správné věci do evakuačního zavazadla. Při plnění úkolů náš tým kromě znalostí, musel prokázat sehranost a dobrou spolupráci celého družstva. Žádný hasič nezvládne náročné zásahy pouze sám, ale vždy je to práce celého družstva. Borovanští Soptíci ve finálovém kole zvítězili. Za 1. místo získali zlaté medaile, pohár, diplomy a spoustu dalších pěkných cen. Na zážitky, které ze soutěže mají, budou určitě dlouho vzpomínat.

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Mlady_zachranar_KK_2015

 

 

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany