Základní škola Borovany - Škola pro život

Den s integrovaným záchranným systémem – vzdělávací projekt pro žáky 3. - 5. ročníku

19.10.2016 14:56

Pro žáky 3. - 5. tříd základní školy byl 4. října připraven v prostorách školy vzdělávací preventivní projekt: „Den s integrovaným záchranným systémem“. Během tohoto programu se děti seznámily s teoretickými i praktickými ukázkami práce složek IZS. Poznali náročnou a záslužnou práci hasičského sboru, záchranné služby i státní policie. Celá akce byla rozvržena do 4 vyučovacích hodin a probíhala celkem na jedenácti stanovištích. Žáci byli rozděleni do dvanácti skupin a postupně procházeli se svými průvodci z devátých tříd jednotlivými stanovišti.

Na stanovištích hasičského záchranného sboru si žáci sami připravili evakuační zavazadlo a vybíraly předměty, na které při mimořádné události nemají zapomenout. Dále zjišťovali, jaký typ hasicího přístroje mají zvolit při požáru různých předmětů.  Velmi zábavným, avšak nikoli méně důležitým, bylo stanoviště improvizované ochrany. Zde děti volili vhodné oděvní součásti, které jsou k dispozici v každé domácnosti, pomocí kterých je možné chránit jak dýchací cesty, tak celý povrch těla.

Policisté z obvodního oddělení Lišov si pro žáky připravili dvě velmi zajímavá stanoviště. Na prvním z nich dětem policista vysvětlil, jak musí být ustrojen pro výkon služby, k čemu slouží a jaké  mají využití veškeré věci, které byly umístěny  na jeho služebním opasku. Tyto vystavované předměty si mohli  žáci prohlédnout a zkusit. Nejtěžší ze všeho byla pro děti neprůstřelná vesta. Druhou ukázkou byla prohlídka služebního vozidla, do kterého mohli žáci nastoupit a zhlédnout vysílačku i světelnou signalizaci v akci.

I přes nepříznivé počasí si žáci prohlédli vozidlo  Záchranné služby Jihočeského kraje. Byli seznámeni s jeho základním vybavením a paní doktorka jim zde trpělivě odpovídala na veškeré dotazy. Dále byla ve velké tělocvičně připravena stanoviště s praktickými ukázkami poskytování jednoduché první pomoci. Každý žák si vyzkoušel ošetřit kamarádovi zlomeninu, popáleninu či poranění ruky střepem. Nechyběla také nepřímá masáž srdce na cvičné figuríně.

  A co se líbilo našim žákům nejvíce?

„Bylo to velmi naučné a zábavné. První stanoviště, kam jsme šli ve skupině po 13, bylo stanoviště číslo 11. Na stanovišti jsme se učili jak se obléct, kdyby unikal nějaký nebezpečný plyn. Dále jsme se šli podívat, co všechno za přístroje je v sanitce. Byli tam různé stroje. Celkem bylo 11 stanovišť. Celý den nás provázela Lenka Musilová z 9. B. Den se mi moc líbil. Hodně jsem se naučila a myslím, že se mi to velmi hodí.“(žákyně 5. třídy)

„Nejvíc se mi líbilo stanoviště, kde jsme se bavily, že je jako povodeň a my se máme sbalit na týden. Pak jsme se bavili co je správně a co ne. A u záchranářů se mi líbilo, když jsme si povídali o spálenině. Pak jsme si zkusily, jak a co máme udělat, když se popálíme. Celý jsem si to mooooc užila. Proč? Bylo tam moc zajímavých věcí, co jsem nevědělaJ.“(/žákyně 5. třídy)

„V úterý 4. 10. přijeli do školy hasiči, policisté a sanitka. Bylo jedenáct stanovišť. Podívali jsme se do sanitky. Obvazovali jsme rány. Mohly jsme si potěžkat hasicí přístroje. Akce probíhala v malé a velké tělocvičně. Seděla jsem v policejním voze. Zkusila jsem si na panákovi masáž srdce. Zkoušeli jsme si sbalit věci, kdyby byla evakuace. Oblékali jsme spolužáka do obleku proti jedovatým plynům. Pan policista nám ukazoval potřebné věci pro svou práci. Obvazovali jsme popáleninu. Při obvazování jsme používali trojcípí šátek. Vše se mi moc líbilo.!(žákyně 5. třídy)

„Nejvíce se mi líbila prohlídka policejního auta. Pan policista nám říkal, co mají za pistole. Do jednoho zásobníku se vejde 14 nábojů. Dohromady mají 2 zásobníky. Policejní auto má dotykové rádio. Mají ovladač na sirénu. Bylo to krásný a užil jsem si to.“(žák 5. třídy)                                                                                                                                          

                                                                                                                                                      

Celá akce byla velmi kladně hodnocena všemi zúčastněnými a především od dětí, jelikož každý z nich zde našel možnost získat nové informace a poznatky. A tak se dá říci, že se setkání s IZS, i přes velmi nepříznivé počasí, vydařilo.

Ráda bych poděkovala ještě jednou všem složkám IZS za výbornou spolupráci a za pestré, zajímavé a vyčerpávající informace.

                                                                                        Mgr. Lucie Matějková

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Den_s_IZS

 

 

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany