Základní škola Borovany - Škola pro život

Tábory 2019

Letní tábory v Nakolicích 2019

 

 

I. běh  - termín   1.7. – 13.7. 2019


Vesmírní dobyvatelé

 

Mnoho z Vás jezdí se začátkem prázdnin na dovolenou k moři, za kulturou nebo památkami. Jen málo koho napadne odletět do vesmíru a stát se jeho dobyvatelem. Zhruba 85 juniorských kosmonautů tuto příležitost dostalo a první dva týdny strávili mezi hvězdami, planetami, asteroidy, vesmírnými portály a stanicemi.

Na úplném začátku byli všichni rozřazeni do pěti flotil: Men in Black, Toy Story, Gyganti, Milky Way a Star Trek. Následně se ubytovali v jednotlivých hostel-modulech a dojedli svou poslední stravu pozemšťanů. Večer nás čekala první zátěžová zkouška v podobě vesmírné bouře a galaktického vichru. Naše intergalaktická základna sice utrpěla menší újmy, ale rázem se ukázalo, že každý zde přítomný kosmonaut umí zachovat klid a postavit se čelem nepříznivým podmínkám. Společnými silami jsme dali vše do pořádku a zapsali si tuto událost do svých mozkových laloků pro předání informace dalším generacím. Druhý den probíhaly přípravy skafandrů, praporů, pokřiků, nejrůznějších kosmických zbraní, trumpet a komunikátorů. Společně s tím začalo kosmické stravování a první náročné mise. Molekulární kuchyně připravovala jen ty nejlahodnější mikro i makromolekulární speciality mezi které patřily například nadpozemsky zdravé kaše, hamburgery, tortilly, ale i klasické nám pozemšťanům známé polívky, omáčky a moučníky. Kosmonauti tedy hladem rozhodně nestrádali.

Cílem jednotlivých flotil bylo dostat co největší počet svých lodí na planetu Zemi. Zní to poměrně jednoduše, ale když vezmete v potaz složité plánování trasy, vyhýbání se asteroidům, přelety mezi jednotlivými orbity pouze přes stejné portály, vesmírné plenitele, kteří se snaží zničit vaši loď nebo samotnou zásobu paliva na dalekou cestu, jednoduchost je rázem pryč. Právě palivo bylo tím stěžejním bodem celého vesmírného dobývání. Každý den se posádky snažily získat co nejvíce paliva v jednotlivých misích.

Paměť si astronauti procvičili například v živém pexesu, v hledání a rozpoznávání vesmírných gangů, nebo v náročném přenosu informace. Fyzickou kondici prokázali při misích: kosmická vybika, doplňování paliva raketoplánu (zde se zapotili především asistenti velitelů posádek), nebo souboj vesmírných lodí. Několika flotilám se tato mise ani nepodařila dokončit, jelikož jejich lodě ztroskotaly a kosmonauti tak okusili, jaké to je být ve svém skafandru na pospas vesmírné mlhovině v podání Nakolického rybníka. Kombinace zručnosti, znalostí i rychlosti museli použít například při roji meteorů, kde se ukázalo, jak si dokáží astronauti poradit s rozděláním ohně, vyluštěním křížovky a rychlém průletu skrze tento roj. Dalším nelehkým úkolem byla záchrana lidstva, kdy bylo potřeba vypnout tikající bombu umístěnou v hlídkové věži. Po cestě museli kosmonauti skládat tangramy, luštit morseovku, skákat přes švihadlo, hledat rozdíly a mnoho dalšího. Asi nejnáročnější teplotní zkoušku absolvovaly posádky při takzvaných lovcích odměn. Daleká cesta pro zatykač na vesmírného padoucha, plnění úkolu a následně samotné ulovení zločince dalo všem opravdu zabrat. No schválně, jak rychle dokážete sníst krajíc chleba? Jak dlouho vydržíte stát na jedné noze? Jste velmistři v pexesu? Nebo umíte s přehledem střílet z luku na terč? Asi už tušíte, že kosmonauti musí opravdu dokonale zvládat naprosto vše! 

V průběhu kosmického výletu do nedaleké galaxie s názvem Nové Hrady čekali na astronauty vesmírní pašeráci. Zvláštní bylo, že nikomu nic neukradli, ale naopak se snažili nenápadně podstrčit svá malinkatá sledovací zařízení protivníkům. Ti, pokud si těchto štěnic všimli, se jich ale opět rázem snažili zbavit. Kosmonauti tak museli být neustále ve střehu a cílem bylo dojít zpět na základnu s co nejmenším počtem štěnic.

Letošní mezihvězdná výprava se neobešla ani bez slavnostního křtu nováčků z řad astronautů seniorů. Na tuto velkolepou událost se dostavil sám velevážený král Neptun se svou galaktickou superlodí a svými pomocníky. Křest přežili všichni ve zdraví a nikdo neutrpěl žádnou fyzickou ani psychickou újmu. (teda aspoň v to doufáme) :D

Souboj všech flotil byl až ke konci celého vesmírného dobývání poměrně vyrovnaný a odpovídající výsledkům v jednotlivých misích. Poslední den se však takzvaně „zamíchaly karty“ a s opravdu velkým štěstím nakonec dopravili nejvíc svých lodí na planetu Zemi kosmonauti z flotily Milky Way.

Tímto bychom rádi za celé vedení kosmického prostoru udělili ocenění za neskutečnou nadupanost všem astronautům juniorům, kteří se letošního dobývání vesmíru zúčastnili! Všichni jste byli takzvaně kosmonauti na výbornou, a proto získáváte titul ASTRONAUT DOBYVATEL. (nezapomínejte jej uvádět při svých podpisech – titul patří za jméno např. Franta Volejník ASTRONAUT DOBYVATEL) :D

Tak zas příští rok na začátku prázdnin AHÓÓÓJ !!!

Za 1. běh LDT Nakolice Váša Šimánek

 

II. běh – termín  14.7. – 19.7. 2019

Ostrov pokladů

Ze zápisků kapitána Flinta:

             Jmenuju se kapitán James Flint, píše se rok 1719 (300 let před tím než to budete číst) a toto jsou mé poslední zápisky.

          Srpen 1718 -  rozhodl jsem, že se vypravíme na poslední pirátskou výpravu a poté si celý poklad rozdělíme.

          Listopad 1718 - jak už tomu tak u pirátů bývá, i mě jich pár zradilo v čele s Ben Gunnem, Modrovousem a Morganem a utekli i se všemi plavčíky a výzbrojí. Naštěstí mi bukanýři, důstojníci, kuchaři, lodivodi a kormidelníci byli věrní, lodní střelmistr Aleš začal hned vyrábět nová děla a muškety a stačilo jen naverbovat nové plavčíky.

          Leden 1719 - dostal jsem se do přístaviště Borovany a v nějakém méně známém hostinci jménem ZŠ Borovany jsem začal verbovat. Za týden jsme měli posádku kompletní a mohli se připravovat na den vyplutí.

          14. červenec 1719 - den vyplutí. K mému překvapení se s novými plavčíky přišlo rozloučit mnoho rodičů. Po nalodění posádky na Weisbus jsem se rozhodl, že už to nemáme zapotřebí a poklad si rozdělíme hned na místě. Rodiče vypadali vyděšeně, když se dozvěděli, že se plavba nekoná.  Jenže než jsem stačil otevřít truhlu s pokladem, objevili se Ben Gunn s Modrouvousem a Morganem, přepadli mě a truhlu s pokladem ukradli. Nezbylo tedy nic jiného než vyplout do nakolické Tortugy, vycvičit z nových plavčíků pořádnou pirátskou chásku a ukradený poklad najít. Večer dostali plavčíci pod vedením jednotlivých bukanýrů a důstojníků mapu k Ben Gunnovu ostrovu, kde byl nejspíše poklad ukryt.

          15. - 17. července 1719 – v těchto dnech úspěšně probíhal výcvik malých pirátů.  Museli se zdokonalovat ve vázání uzlů, střelbě z mušket, spojování kotevních řetězů, ručkování po provazovém žebříku a v neposlední řadě se učili i Morseovu abecedu. Někteří rodiče museli být velmi překvapeni, když jim přišel takto zašifrovaný pohled. Také nás navštívil pan sokolník Vondruška, který nám povyprávěl o sokolnictví a předvedl své dravce. K vidění byl sokol, jestřáb, káně, raroh, orel, výr, sova pálená, krkavec, bylo opravdu na co koukat. Zbyl i čas trochu se pobavit při různých hrách, soutěžích a při večerním zpívání u ohně. Za splněné úkoly plavčíci dostávali části mapy pokladů.

          18. července 1719 – nastal čas, kdy jsme se vypravili na dalekou cestu okolo Nakolického moře, přes vesnici Nakolice, pirátské pohřebiště až do Černého lesa, z kterého jsme přepluli na Ben Gunnův ostrov, kde měl být poklad ukryt. Nikdo předem netušil, jaké nás bude čekat zklamání. Našli jsme tam Ben Gunna, který byl nějaký pomatený a litoval toho, že mě zradil. Šli jsme dál podle mapy a nalezli truhlu, ve které byl jeden zapomenutý zlaťák a bílé myšky. Nakonec jsme museli z ostrova utíkat před Modrovousem. Po návratu do Tortugy proběhlo u večerního táboráku slavnostní přijmutí plavčíků do pirátských řad a vyhlášení výsledku CTH.

          19. července 1719 – byl zprvu tím nejhorším dnem. Noční můra každého piráta, kdy jsme se už podruhé museli koupat, drhnout kajuty a připravovat se na odplutí. Po obědě jsme dostali zprávu, že nás má přijet navštívit nějaká cizí pirátská cháska. S bukanýry a důstojníky jsme se na rebely, kteří by nebyli řádně ustrojeni, začali chystat. Odpoledne se vše uklidnilo, ale bylo tu cítit pořádné napětí. Při nástupu v 17 h jsem přivedl tu cizí bandu. Většina pirátků nepoznala svoje rodiče, kteří si je přišli vyzvednout převlečeni za piráty. Následovalo udobření všech zrádců a nalezení ztraceného pirátského pokladu a společné opékání buřtů. Ve 20 h už bylo v nakolické Tortuze takové ticho, až nám bylo po malých pirátech smutno.

          I já, kapitán James Flint, jsem byl tak naměkko, že jsem pověsil pirátské řemeslo na hřebíček.

          Troufnu si říct za celý tým 2. běhu, že se nám ten týden u Nakolického moře vyvedl. Děti odjížděly s úsměvem na tváři, plné krásných vzpomínek a zážitků. Už teď se nám rodí v hlavách náměty na příští celotáborovou hru, ale to se nechte překvapit.

          V neposlední řadě nesmím zapomenout poděkovat všem účastníkům tábora, bez kterých by to nešlo a dalším lidem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k přípravě programu a chodu tábora. Za podporu našeho běhu patří také poděkování firmám: Finesa, AL-SYSTÉM a NEMA. Fotogalerii z tábora naleznete na webových stránkách: www.ldtnakolice.cz.

Pavel Pešek

Hlavní vedoucí 2. běhu


III. běh – hasičský  termín  22.7. – 3.8. 2019


Hasičský běh 2019 – Avengers

Je v tento moment naše planeta v bezpečí? Neznalý člověk by s klidným kývnutím hlavy nijak neotálel, avšak my, agenti společnosti S.H.I.E.L.D., dobře víme, že tento dojem není samozřejmostí. Každou sekundu se nepřátelské síly pokoušejí proniknout na náš svět a destabilizovat, zotročit, nebo dokonce zničit lidskou rasu. Je právě na nás, abychom, díky spolupráci se superhrdiny Avengers a výcviku nových agentů, s těmito živly vedli nekonečný boj a chránili všechny obyvatele planety země. Staň se i TY agentem S.H.I.E.L.D.u!

                22. července 2019 uvítala naše základna hned 76 správných a uvědomělých občanů, ochotných postavit se za správnou věc a svými schopnostmi přispět ke stabilitě našeho světa. Ředitel společnosti Nick Fury rekruty rozdělil do pěti sekcí a ihned jim začal přidělovat mise. Nejprve prošli naši agenti fyzickým výcvikem, který sestavil a řídil supervoják Kapitán Amerika. Součástí výcviku byla samozřejmě také střelba, kterou vedl Winter Soldier, a lukostřelba pod vedením Hawk-eye. Ke vstupu do organizace S.H.I.E.L.D. si navíc musel každý agent zhotovit svoji složku, kde byla uvedena jeho tajná identita a tuto složku pak v noci tajně umístit do archivů základny. Při této misi se agenti poprvé setkali s hrdiny Scarlet Witch a Doctor Strange. Krátce na to bylo potřeba vysvobodit ze zajetí zbrojaře Tonyho Starka, který si přitom zhotovil superoblek a stal se členem Avengers pod jménem Iron-man. Další superhrdina přicestoval z daleké planety Asgard a byl jím samotný bůh hromu – Thor. Společně s ním se však na zemi dostal také jeho bratr Loki, bůh lži, a sestra Hela, bohyně smrti. Poté co agenti bojovali po Thorově boku a podařilo se jim získat zpět jeho kladivo, přislíbil jim spolupráci při pozdějších misích. Dalším Avengerem se stal Spider-Man. Toho agenti ke spolupráci přesvědčili poté, co z jeho obleku dokázali odstranit nebezpečnou černou látku ovlivňující hrdinovu mysl. S tímto úkolem agentům pomohly hrdinky Spider-Woman a Wasp. Nakonec se agenti seznámili i s velmi nadaným vědcem, Brucem Bannerem, nazývaným, podle jeho přeměněné podoby, Hulk. Tomu společně s Black Widow pomohli najít speciální sérum, které mu později pomohlo kontrolovat přeměny do podoby monstra.

Nedlouho poté se agenti vydali do posvátné země Wakandy, kde je uvítal vládce a superhrdina Black Panther, se kterým se společně vydali pro srdčitou bylinu. Další výzvou byla pomoc při projektu Tonyho Starka a Bruce Bannera, kteří se snažili vyvinout roboty s umělou inteligencí pro usnadnění ochrany světa. S tímto projektem však mezi Avengery počaly vznikat dva rozdílné názory na fungování jejich týmu a tento spor vyvrcholil při další misi, kdy se Kapitán Amerika s Iron-manem rozdělili na dvě frakce a odmítli dále spolupracovat. To však naštěstí netrvalo příliš dlouho a obě skupiny zjistili, že ke správnému fungování ochrany světa je potřeba táhnout za jeden provaz. V tuto chvíli se k nim přidali další důležití spojenci, kteří si říkají Strážci galaxie – Star Lord, Gamora a Nebula. To bylo velké štěstí, neboť se věci začaly velmi komplikovat. Nejprve přišla smrt všeotce Odina, čímž byla bohyně Hela znovu osvobozena a zničila planetu Asgard, kde agenti S.H.I.E.L.D.u pomáhali při evakuaci místních obyvatel. Hned na to se objevila dosud nejvážnější hrozba pro náš svět. Obr Thanos z dalekého světa se vydal získat 6 kamenů nekonečna, které mu dají téměř nekonečnou moc. Při boji s ním se už Avengerům téměř podařilo sebrat mu magickou rukavici, kde měl kameny umístěny, avšak Thanos byl silnější a lusknutím prstu dokončil svůj plán, vyhubit půlku života v celém vesmíru. To bohužel znamenalo smrt mnoha našich agentů a superhrdinů. Ti zbývající se poté rozhodli vrátit v čase, aby této události mohli včas zabránit. Každá sekce se vydala získat jeden kámen nekonečna a nakonec společně získali ještě ten poslední. Tím jsme konečně získali moc pro přivedení mrtvých agentů a hrdinů zpátky mezi živé a pustili se do poslední velké bitvy, kde se nám podařilo Thanose zničit. Díky tomu je nyní vesmír i náš svět v bezpečí a naši agenti si mohou užít zbytek prázdnin.

Jako každý rok posíláme velké poděkování všem, kteří se na chodu tábora podíleli, nebo nám jakkoli pomohli. Naším účastníkům-agentům děkujeme, že vytvořili super táborovou partu a společnými silami ochránili vesmír před zkázou J. Budeme se těšit na setkání s Vámi při Peklománii, v loutkovém divadle, na sportovních soutěžích a dalších akcích našeho SDH.

Mary Jane (Kateřina Kolářová)
a Spider-man (Jakub Nýdl)
 
 

 

© Double L-art

Základní škola Borovany