Základní škola Borovany - Škola pro život

Tábory 2016

I. běh  - termín   4.7.. – 16.7. 2016

Hlavní vedoucí  - Mgr. Stanislav Brůha

Škola superhrdinů

První běh letního tábora v Nakolicích jsme strávili ve Škole superhrdinů řízené Profesorem Charlesem Francisem  Xavierem, známém jako Profesor X. Rozděleni jsme byli do superoddílů: Batmangers pod vedením Batmana jezdícího ve svém Batmobilu, dále Supermanů s vyučujícím Supemanem, Arrow teamu v čele s Arrowem, Strážců Galaxie,které učil Star Lord a Xmenů s Wolverinem. Superhrdiny podporovali ze superkuchtírny Úžasňáci, Želvy Ninja a Mimoňi.

Hned první večer na tábor zaútočilo Absolutní zlo a i přes aktivní obranu superhrdinů uneslo Profesora X. Naštěstí byl osvobozen společnými silami žáků a superhrdinů, kteří Absolutní zlo zahnali. Profesor X byl však od této události odkázán na kolečkové křeslo, což odstartovalo superboj proti Absolutnímu zlu až do jeho úplného zničení.

K tomu, abychom mohli Absolutní zlo porazit, jsme potřebovali více síly a podporu dalších superhrdinů, které jsme vytvářeli z částí těl získaných výhrami v supersoutěžích. Při hodnocení jednotlivých lekcí jsme mohli dostat také hrací superkarty s vyobrazenými superhrdiny, jejichž superschopnosti (síla, výzbroj, rychlost, vitalita a charizma) rozhodovaly klání v pouličních superbojích a v superbojích v aréně s ostatními táborníky.

Byli jsme postaveni před náročné úkoly a soutěžili jsme v různých sportovních superhrách.  Pro přeskládání hanojské supervěže jsme museli uběhnout dlouhé vzdálenosti a spojit superschopnosti našich mozků. Vyprávěli jsme proměnlivý vesmírný příběh superastronauta, který přistál na neznámé nebezpečné planetě, kde mnohokrát bojoval o přežití. Při jedné ze superzkoušek jsme prohnanou lstí překonali nevidoucí Absolutní zlo, abychom přepravili zdechlou supervodu přes jeho území do vlastních věder.

Při superpexesu jsme uplatnili taktické dovednosti a ze získaných indicií jsme určili polohu ukrytých kamenů nekonečna, které jsou využitelné k oslabení zlých sil. Našli jsme cestu temným lesem, když se nás superbludičky snažily vlákat na scestí. Odhalili jsme a pochytali pašeráky cenností, abychom je odevzdali do superrukou spravedlnosti. Naučili jsme se používat telepatické superschopnosti při pantomimické superhře na pohádky. Po namáhavém rozluštění zašifrované supermapy jsme objevili záhadný kryptonit. Aby nás Absolutní zlo nemohlo prokouknout, zamaskovali jsme se v lese, na parkovišti, ve stanu a dokonce i v davu. Samozřejmě jsme všichni obstáli v náročné superzkoušce nebojácnosti v domě hrůzy. Vybít přebytečnou energii jsme mohli na výletě do světa obyčejných smrtelníků, kde jsme řádně zatrsali a předvedli hrdinské taneční superkreace. K návratu nás přiměla změna superpočasí v deštivé nečasí.

Byli jsme svědky křtu nových táborových superpracovníků. Mocný vládce vod Neptun přijel na své lodi a se svými pomocníky přichystal náročné přijímací superřízení. Pomocník Merlin je spolu s čertíky důkladně omyl, aby je Neptun mohl uvítat ke slavnostní superhostině, na kterou Jezinky přichystaly vybrané chody. I přesto, že adepti nabízeným pohoštěním pohrdli a pili vodu z rybníka, vzal je Neptun pod svou ochranu.

I my superhrdinové si občas potřebujeme po vyčerpávajících superbojích ulevit na superzáchodech a pak umýt ruce v odprasovně superpazour, oblečení usušit v superschnárně a dát si pozor, abychom nespadli do odpadního superkráteru. Stravujeme se produkty superkuchtírny: nezapomenutelné jsou superpikadory, Pepkův superaktivátor svalů s kousky superkuřete a superminiminmoni ze superbrambor nebo supervýtažek z kuřete. Samozřejmě nesmíme zapomenout na supervaření na oddílovém supermístě, aneb co si sami ukuchtíte.

Po celou dobu však Absolutní zlo čekalo na naši chybu, aby na nás mohlo znovu zaútočit. Dokonce si za tím účelem vytvořilo v superstromosekárně svou vlastní ničivou zbraň – megakatapult. Nezaostali jsme a přistoupili k výrobě vlastních superpraků a střeliva. Své zbraně jsme se naučili ovládat palbou na superterče umístěné uprostřed rybníka. Když jsme nasbírali dostatek zkušeností a sil, podpořeni vytvořenými superhrdiny, mohli jsme vyzvat Absolutní zlo k rozhodující superbitvě. Po těžkém superboji se nám podařilo umístit do blízkosti smrtícího megakatapultu všechny kameny nekonečna a otevřít si tím bránu ke zbrani. Tu jsme postupně dokázali rozebrat a zničit. Absolutní zlo bylo poraženo. Pro větší jistotu byl superkatapult demonstrativně spálen na závěrečném supertáboráku, který byl letos opět větší než loni. Po vyhodnocení celotáborové etapové superhry jsme jako odměnu za usilovnou práci získali plno různých superdobrot. Poslední večer jsme si stejně tak jako celý supertábor velice užili.

Atmosféra ve škole superhrdinů byla absolutně gigasuper. Odvezli jsme si spoustu superzážitků, na které budeme vzpomínat, než se zase sejdeme. Tak zase za rok ahóóój! :-)

 

 

II. běh – termín  18.7. – 24.7. 2016

Hlavní vedoucí  -  Pavel Pešek

Škola čar a kouzel Harryho Pottera II. běh nakolického tábora

Název celotáborové hry druhého nakolického běhu se nesl v duchu kouzelnickém. Odjezd plánovaný od hasičské zbrojnice v Borovanech se proměnil na Nástupiště 9 a 3/4 . Na malé studenty čekali jejich profesoři, se kterými se společně od Moudrého klobouku dozvěděli, do jaké koleje jsou přiřazeni (Nebelvír, Zmijozel, Nakolmír, Havraspár, Mrzimor). Poté všichni prošli kouzelným nástupištěm do Nakolického expresu. Tímto začal týden plný her, soutěží, legrace a pohody.

Po příchodu do kouzelných Nakolic se studenti nasvačili, rozdělili do stanů a seznámili s okolím tábořiště. Následovalo poučení o bezpečnosti a vyhledání svého oddílového místa, kde si studenti se svými profesory připravili pokřiky a vyrobili vlajky kolejí. Po večeři jsme se u zahajovacího táboráku seznámili s ostatními dospělými pracovníky, uděleny byly povinnosti služebního oddílu, rozdělily se noční hlídky a byla sehrána úvodní scénka, která nás vnesla do světa čar, kouzel i černé magie. Ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, se vrátil. Psssst… Lord Voldemort chtěl znovu ovládnout pomocí zla celé Nakolice a Harryho Pottera se zbavit. Úkolem nás všech bylo naučit se kouzelnickým dovednostem a znalostem, které nám pomohly ubránit se proti zlým silám.

Druhý den v Nakolicích začal ve znamení získání Kamene mudrců. Studenti se vydali do lesa, kde Kámen mudrců proměnil balvany ve zlato, a získané zlato studenti vyměnili v bance u Gringottů za nakolické peníze Galleony. K získání Kamene mudrců vedly těžké úkoly. Studenti museli zneškodnit obrovského Trolla, pomocí společných sil přemoci tříhlavého psa Chloupka, projít popínavou rostlinou, přiřadit správné druhy koření, a protože do tábořiště vedla jen jediná cesta, museli všichni studenti zvládnout hlavolam v podobě zámku a klíče, který je vpustil zpět do tábořiště. Studenti vše zvládli a získali Kámen mudrců. Na něj měl však zálusk i Lord Voldemort, proto musel být kámen zničen vhozením do ohně. Tím skončil druhý den ve Škole čar a kouzel….

Třetí den patřil turnaji ve Famfrpálu a koupání v Nakolickém rybníce.

Čtvrtý den se přenášel oheň Mozkomorům v podobě svíčkové štafety, nechyběl ani Lord Voldemort, který při disciplíně škodil. V odpoledních hodinách se putovalo do Azkabanu, kde si studenti za získané Galleony koupili palačinku se zmrzlinou.

Pátý den patřil Ohnivému poháru. Přes noc vedle tábora vyrostlo obří bludiště, ze kterého každý student musel získat svůj pohár. Tento den zavítal do Nakolic i Bazilišek. Úkolem studentů bylo na stanovištích splnit dané úkoly a získat baziliščí vejce. Děti musely zdolat vodorovný žebřík, přinést skřítkovi Dobbymu ztracenou ponožku, trefit se vzduchovou pistolí do zlého draka, létat obřím koštětem a vytáhnout z hnusoucích nádob kousky baziliščího vejce, které složily a vyměnily za Galleony. Protože ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, pořád úmyslně škodil a snažil se zpět získat svoji moc, bylo zapotřebí dostat do svých rukou Viteály, které by nám dopomohly k jeho přemožení. Zdoláním překážek na stanovištích získali studenti Nagíniho kůži a Zmijozelův medailon. V ten den večer k nám do Nakolic přišlo i překvapení v podobě kouzelnického mistra Malfoye, který předvedl studentům spoustu kouzel. Některá kouzla si mohli studenti vyzkoušet na vlastní kůži. Avšak nejlepší kouzelnický trik, kdy se z vajíčka proměnila živá hrdlička, nám kouzelník neprozradil.

Poslední šestý den hned ráno nás navštívil Lord Voldemort. Díky společnému zničení získaných Viteálů jeho moc navždy zmizela a Harry Potter mu natáhl pomyslné bačkory. Protože Lordu Voldemortovi přeci jen nějaká kouzelnická moc zbyla, vykouzlil nám všem plyšová zvířátka, která měly koleje ve znamení. Odpoledne měli studenti možnost vstoupit do Příčné ulice k Ollivanderům a za nasbírané Galleony si zakoupit kouzelnický plášť, hůlku, klobouk a další různé dobroty. Následovalo vyhodnocení celotáborové hry a závěrečný táborák, při kterém se bujně zpívalo a tancovalo.

Byli jsme Školou čar a kouzel, a tak jsme neměli s krásným počasím celý týden problém. Probíhalo tedy i koupání v rybníce, jízda na lodích a další táborové hry.

Necelý týden v Nakolicích byl u konce. Byl to opravdu kouzelný tábor, plný her, zpěvu, legrace, odřených kolen, úsměvů i zdravého pláče a nových přátelství. Věřte mi, já tam byl a Vaše děti také.

Váš Hagrid

Mgr. Vít Sumerauer

 

 

III. běh – hasičský  termín  25.7. – 6.8. 2016

Hlavní vedoucí -  Bc. Jan Nýdl

Nakolické podsvětí - hasičský tábor 2016

Blíží se přelom července a srpna, co to znamená? Třetí běh vyráží do Nakolic! Letošní tábor se u nás nesl v duchu špinavých kšeftů organizovaného zločinu. A bylo to super!

Do mafiánských rodin děti přivedla síť informátorů, po čemž musely prokázat své schopnosti v pašování nelegálního zboží. To už neuniklo hlavnímu Bossovi, který mladé mafiány při tajném sezení přijal do svých služeb. Krátce poté však organizací otřásla prohibice a bylo na nás, abychom zachránili naše noční podniky destilací vlastních likérů. Dalším nelehkým úkolem byl únos důležitého svědka, který byl vrácen až za tučné výkupné. Netrvalo dlouho a do věcí se vložila policie, díky čemuž bylo nutné si mezi sebou posílat pouze zabezpečené zprávy. Následoval soudní proces, kde bylo potřeba na základě výpovědí svědků nalézt pachatele loupežného přepadení dříve, než ho usvědčí soud. Vše pak vyvrcholilo válkou o území mafiánských rodin, která si vyžádala nejednu oběť.

Protože jsme hasičský tábor, nechyběla patřičná průprava ani v tomto ohledu. Zásahová jednotka z Borovan přivezla dětem ukázat své vybavení, konal se tradiční závod “Železný hasič“ a nově také vznikla velká odpolední soutěž v požárních útocích, kterou vzaly jak děti, tak dospělí velice zodpovědně.

V kuchyni nás, jak už se stalo tradicí, nešetřili ani jeden den a potáborové vážení se tak stalo noční můrou většiny účastnic. Jako novinku letos předvedli fantastickou svíčkovou na smetaně s brusinkami, a dokonce se rozhodli dětem ukázat několik svých šéfkuchařských triků. Posloužila k tomu odpolední show Master Chef, kdy každý ze čtyř šéfkuchařů nejprve názorně předvedl přípravu jednoho pokrmu, po čemž měly oddíly časový limit na jeho uvaření a dosažení co nejlepší chuti.

Tábor je za námi, uvidíme se v pekle!

Consigliere Jakub Nýdl

 

 

 

 

 

 

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany