Základní škola Borovany - Škola pro život

2. běh

 

Cesta ke šmoulímu vítězství

V srdci prosluněných novohradských hor, nedaleko jezera, hluboko v lesích plných zpívajících ptáčků a kvetoucích rostlinek se zrodila vesnička Šmoulice, kryta mocným kouzlem s maličkými pestrobarevnými domečky. Do této vesničky v letošním roce přijelo více než sto nadšených Šmoulíků naučit se žít v souladu s přírodou, vyznat se ve věcech, o nichž lidé nemají ani ponětí, pohrát si a vyšmoulit velikou zábavu.

Vůdcem vesničky byl moudrý Taťka Šmoula, který nám Šmoulíkům se vším pomáhal a se svými kamarády se nás snažil naučit co nejvíce šmoulích znalostí, ale i šmoulovin. Všichni Šmoulové jsou modří, aby byli v lese dobře vidět, ale jak je rozeznat? Rozdělili jsme se proto do pěti šmoulích klanů, aby v tom byl šmoulí pořádek. Pak už nás všichni rozeznali a mohli jsme mezi Divoušky, Plechánky, Briketkami, Čilouny a Fešákami soutěžit a šmoulit.

Šmoulí vesnička by si žila svým vlastním klidným životem nebýt Gargamela a jeho kocoura Azraela, kteří neměli rádi Šmouly. Gargamel, zlý černokněžník posedlý touhou Šmouly pochytat, vymýšlel různé nástrahy a snažil se Šmoulům všemožně uškodit. Šmoulové se však snažili spojit všechny své síly a důvtip, aby mohli nad Gargamelem zvítězit. Každý ze Šmoulů je něčím výjimečný, má nějakou pro něho typickou vlastnost, a když drží všichni pospolu a dokáží se shodnout, mohou být až překvapivě silní. Celý týden se všichni Šmoulové snažili být co nejsilnější, trénovali každé ráno běh, posilovali ruce při šmoulí házené (lakros), všichni zvládli test zručnosti, celé tělo posílili při Šmoulijádě a jízdě na Azraelovi, zrak prošmoulili při střelbě ze vzduchovek a mysl očistili stavbou falešných vesnic (klamání Gargamela), výrobou herbářů a opékáním buřtů. I velcí Šmoulové byli velmi pracovití, ti se zaměřili na práce ve vesnici a v okolí, úklid, zásobování, vaření, šití a opravování. Když byla práce hotová, svalíky posílené, užívali si všichni Šmoulové svých koníčků: koupání, loďek, spousty her, odpočinku. Velmi rádi oslavovali, a tak pozvali vyšmoulenou kapelu a udělali si šmoulí country piškotéku, celý večer tančili, zpívali a kapelu vyprovázeli velkým potleskem.

Gargamel však nenechal svá kouzla dlouho čekat a jednoho dne proklel šmoulí vesnici, všechny zásoby odčaroval a do vesnice poslal obra, který snědl, co mu přišlo pod ruku. Hrůza! Šmoulové zpanikařili a před obrem utekli. Moudrý Taťka Šmoula však našel řešení. Pro všechny Šmouly zajistil přechodné zázemí na samotě Kamínek a přičaroval všem na posilněnou sladkou palačinku. Po odpočinku si Šmoulové domluvili, jak na Gargamela vyzrají a plni síly a odhodlání vyrazili dobýt jeho hrad. Gargamela se jim podařilo přechytračit a zajali kocoura Azraela, bez kterého Gargamel nemohl nic zvládnout. Obr strachy utekl do lesů a Gargamel se ještě druhý den ve svém hradě třásl strachy. Toho Šmoulové využili ještě jednou a pozvali Gargamela na oslavu šmoulích Vánoc. Gargamel se bál o svého kocoura Azraela, a tak se rozhodl, že na šmoulí vánoční oslavu přece jen vyrazí. Tentokrát Šmoulové přesvědčili Gargamela i Azraela, aby si se Šmouly připili kouzelným lektvarem přátelství a navždy se tak stali Šmoulími kamarády. Tím byla cesta ke šmoulímu vítězství zdárně uzavřena, a jak se říká i v pohádkách, tak i u nás ve Šmoulici vše dobře dopadlo a nastal šmoulózní konec. Od Taťky Šmouly jsme měli pod vánočním stromečkem nové šmoulí čepičky a navíc jsme dostali i nová trička. Takové kouzlo zvládne Taťka Šmoula jen jednou za sto let.

Příjemně unaveni, spokojeni a nabiti mnoha zážitky jsme museli naší vesničku opustit a vydat se zpět domů. Každý z nás si domů přivezl kousek toho šmoulího štěstí, šmoulí radosti, šmoulího přátelství a těšení se na příští rok, až pojedeme zase společně do nakolických krajů.

Chtěli bychom poděkovat všem sponzorům a ostatním, kteří se šmoulovsky podíleli osobní účastí nebo přípravou na letošním táboře 2. běhu v Nakolicích.

Více informací naleznete na internetových adresách:

www.ldtnakolice.cz

www.zsborovany.cz         

Věra Weisfeitová

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany