Základní škola Borovany - Škola pro život

Školní rok 2011/2012

 

CELOROČNÍ PROJEKT ŠKOLNÍCH DRUŽIN ŠKOLNÍ ROK 2011/2012

 
ŠMOULOVÉ SE VRACÍ…….

 

Cíle celoročního projektu:

Vzdělávací: Rozvoj dobrého tělesného i psychického stavu dětí. Rozvoj poznání,vnímavosti a pozornosti. Schopnost respektovat jiné,tolerantnost k odlišnostem mezi lidmi.

 

Výchovný: Samostatnost a kolektivní cítění, respektování dohodnutých pravidel spolupráce ve skupině, podílení se na vytváření příjemné atmosféry.

 

Zdravotní: Rozvíjení tělesného a duševního stavu dětí – soustředěnosti tělesného vnímání vlastního těla.Uvědomování si svých fyzických schopností. Učení novým pohybům, rozvoj celkové svěžesti,výkonnosti. Vnímání sebe sama,opatrnost a ohleduplnost v týmové práci.                                      

 

 

Šmoulové? Kdo by je neznal. Jsou modří, bydlí v malé vesničce a každý z nich má docela jiný charakter. Neustále je prudí a škodí jim čaroděj Gargamel a jeho oddaný kocour Azrael.

   Šmoulové si ve své vesničce žijí svým šmoulím životem. Všichni jsou si velice podobní, každý z nás se v některém z nich dokáže najít. On totiž existuje Šmoula pro každou povahu.

Jsou velice milí, společenští, mají vlastnosti podobné dětem. Šmoulové   vlastně odrážejí dětské životy.

Ve Šmoulí vesničce žije zhruba stovka Šmoulů. Ale jen jeden z nich musí mít na vše trpělivost, mozek, chovat se dospěle a možná i k tomu potřebuje vousy. To je Taťka, který ví, jak  si se Šmouly nejlépe poradit. Je to on, kdo často vaří své lektvary na ochranu všech Šmoulů před zlým čarodějem Gargamelem. Mezi další z hlavních postaviček patří Šmoulinka. Je to vyjímečná postavička, která svou krásou a milým hláskem, okouzlující osobností dovede všem Šmoulům ve vesničce naprosto zamotat hlavu. Je jedinou holčičkou ve Šmoulí vesničce. Původně ji stvořil čaroděj Gargamel, aby s její pomocí polapil všechny Šmouly, ale Taťka ji svými lektvary a kouzly zachránil a postavil ji na stranu Šmoulů proti zlému Gargamelovi.

Další výraznou postavičkou je Nešika, jeho levá ruka neví, co dělá pravá. Každá vesnička má také svého blázna  a každá má svého Koumáka, který je příliš horlivý a až přehnaně sečtělý, což z něj dělá velkého chytráka. A tak je pravou rukou Taťky Šmouly, i když svým poučováním dokáže být docela protivný.

Nebojsa pro své šmoulí kamarády je ochoten vrhnout se okamžitě po hlavě do jakékohokoliv dobrodružství.

Jako v životě, tak i šmoulí vesnice má svého Mrzouta, který každé ráno vstává z postele a křičí, je mu zle, ze štěstí je nešťastný. Za vším tím mračením a brbláním ukrývá srdce ze zlata.  Takto bychom mohli jmenovat celou řadu šmoulých postaviček.

Máme na to celý školní rok, vnést se do světa Šmoulů a zažívat s nimi různá dobrodružství. Poznat všechny postavičky, které zde žijí a možná si i uvědomit, že by skutečně mohly být součástí našeho života. Vždyť my jsme přeci také všichni stejní, jenom se lišíme povahou, výškou a váhou.

 

                  …Tak hodně štěstí na cestě za šmoulím poznáním…

 

„Síň slávy“ – pátek 22.6.2012

 

Děti ze školních družin v průběhu roku absolvují soutěže, v nichž mají mnoho výherců. Ovšem ti nejlepší se mohou radovat z dvojitého úspěchu, protože svým1.místem si děti zajistily vstup do knihy rekordů, kdy jsou v „Síni slávy“ do této knihy vepsány a získají diplom se svou šerpu a korunku vítězů. I v letošním roce jsme v malovaném sále vyplnili „Síň slávy“ rekordmany z družinových soutěží Super Star, Sranda olympiády a Šplhounem roku. Všechny děti však byly v soutěžích šikovné, ukázaly svou snahu, bojovnost, sportovního ducha a smysl pro hru, kterou sportovec má mít.

 

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/Sin_slavy_cerven_2012

 

 

CORPUS DOMINI 2012 (tělo Páně)

 
Štafetový běh z Prahy až do italského města Orvietu.

 

Středa 6.6.2012 patřila šestému ročníku štafetového běhu Corpus Domini, kterého se zúčastnily i všechny děti ze školních družin. Symbolicky na pár desítek metrů se děti připojili k běžcům, kteří absolvovali čtyři etapy přes Českou republiku, jednu etapu v Rakousku a Itálii. Neobvyklá akce se koná jako připomínka doby krále Přemysla Otakara II. „ Podle církevní legendy se v roce 1263 udál v obci Bolsena nedaleko Orvieta zázrak. Knězi putujícímu za papežem, který je v pramenech označován jako Petr z Prahy, se při mši proměnilo víno v krev. Za rok to církev uznala za zázrak a dalo to základ svátku Božího těla. Podle jiného podání ale tento svátek vznikl na základě vidění řeholnice Juliány z Lutychu. V Orvietu však vznikla katedrála, uchovávající dodnes památky na bolsenský zázrak. (Přes Borovany běží štafeta do Itálie, Českobudějovický deník, 7.7.2012).“ V průběhu se k běžcům příležitostně přidávají další účastníci. V Borovanech se ke štafetě připojila triatlonistka Jana Candrová, Vít Malík a nadšené děti školních družin. Už se těšíme na další rok.

 

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Corpus_Domini_2012

 

 

Šmoulí sranda olympiáda

Začátkem měsíce května naši modří kamarádi pořádali  Šmoulí sranda olympiádu. Všechny děti školních družin se shromáždily ve velké tělocvičně, kde proběhlo zahájení. Vlajková četa přinesla vlajku, vyslechli jsme šmoulí hymnu, zapálili jsme olympijský oheň, vyslechli slib sportovců a rozhodčích a olympiáda mohla začít. Děti soutěžily po celý měsíc ve třech disciplínách. Běhu v holínkách, skoku z místa s batohem na zádech a hodu papírovou šipkou. Při všech disciplínách si děti užily spoustu legrace. Hlavně při běhu ve velkých holínkách. To bylo pádů a zamotaných nohou do vánoček.  Ale každý se moc snažil a bojoval ze všech sil. Ti nejlepší při závěrečném ceremoniálu získali diplomy, medaile a drobnou cenu. Zde se můžete podívat, jak naše Sranda olympiáda probíhala. 

 

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/Sranda_olympiada_2012

 

Den dětí

1.června slavíme svátek Dne dětí. Jako každoročně i letos jsme tento svátek nezapomněli s dětmi oslavit. Stává se již tradicí, že tento den plný soutěží si užíváme v tělocvičnách naší školy. Většinou nám nepřeje počasí, abychom mohli dovádět venku v areálu školy.  Ale i tak nás to neodradilo a celé páteční odpoledne jsme mohli užívat dětského svátku naplno. Byly pro nás připravené různé atrakce – lovení rybiček, slepička, která snáší vajíčka, hledali jsme čísla, běhali slalom s hokejkou, přesunovali vajíčka z jednoho plata na druhé, postrkovali předměty, házeli míčky do košíků a další. U všech atrakcí jsme soutěžili o bonbóny, které nám moc chutnaly. Komu sladká odměna nestačila, mohl si ještě něco dokoupit v krámku u bazénu. U atrakcí opět pomáhali žáci z 8.B. Dětský den se dětem moc líbil. Zde jsou fotky k nahlédnutí... 

 

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/Den_deti_v_SD_1.6.2012

 

Šmoulí čarování

Čáry, máry pod kočáry,

Ať je tady hned Šmoulů celý svět.

Čáry, máry pod kočáry,

Gargameli: pusť je ven,

Ať jsme šťastní celý den….

 

Tímto sloganem a čarováním bylo zahájeno letošní pálení čarodějnic. Šmoulové, které měl v zajetí Gargamel, byli vysvobozeni a děti se věnovaly opékání buřtíků. Po upečení všech buřtíků, došlo na pálení čarodějnic. Některé děti je měly udělané na špejli a některé namalované na papíru. Shořely všechny.

 Opečené buřtíky nebyly to jediné, co děti čekalo. Zahrály si hru, při které musely se zavázanýma očima poznat předmět, který si vytáhly z pytlíku. Jako poslední byla soutěž, kdo rychleji dostane do pusy bonbon na niti. Hry doprovodily písničky s kytarou. I přes docela velké horko se akce zdařila a dětem líbila.

Fotoreportáž : zsbo.rajce.idnes.cz/Carodejnice

 

Šmoulí taneční škola

V pátek 2. března 2012 školní družiny pořádaly Šmoulí taneční školu. Všechny děti přišly oblečené v maskách do malé tělocvičny naší základní školy. Tento den ovšem chyběli naši Šmoulové, kteří nás provází celý školní rok. Co se s nimi stalo?  Šmoulinka s Koumákem onemocněli a museli ležet v postýlkách. Zbytek našich Šmoulů pochytal zlý Gargamel a uvěznil je ve svém hradu. Budeme jim držet palečky, aby je co nejdříve pustil a ti dva se brzo uzdravili.  Paní vychovatelky proto pozvaly skupinu „ Hipíz“ – děvčata a chlapce z 8.B, kteří si pro děti připravili zábavné odpoledne. Nejdříve začala promenáda všech masek. Zavítali mezi nás např. princové a princezny, králové, kouzelníci, Spidermani, květinové víly, vojáci, čertíci a nechyběl ani slavný Béda Trávníček. Nejlepší masky získaly sladkou odměnu. Skupina „Hipíz“ učila děti různým tanečkům. Mezi tancováním probíhaly zábavné soutěže. Komu nestačila odměna ze soutěží, mohl si ještě nakoupit nějaké dobroty v krámku u bazénu. Odpoledne se nám vydařilo, všichni jsme odcházeli moc spokojení.

Skupinu „Hipíz“ z 8.B reprezentovali: Václav Šimánek, Hana Adamcová, Anna Šnokhausová, Barbora Tomášková, Vítek Kolář, Pavla Saganová, Nikola Votrubová, Michaela Stiborová – děkujeme všem za pěkně připravený program.

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/Smouli_tanecni_skola_brezen_2011

 

Družiny hledají SuperStar

 

V pátek 24. února 2012 proběhl již III. ročník pěvecké soutěže „Družiny hledají SuperStar“. V letošním roce se poprvé konal v koncertním sále Základní umělecké školy Borovany. Každá družina nominovala do soutěže 4 nejlepší zpěváky. Všichni soutěžící měli za úkol vybrat si písničku, kterou mají rádi nebo která se jim líbí. Tu pak zazpívat s hudebním doprovodem před porotou a všemi dětskými diváky. Někteří soutěžící se projevili jako opravdoví a zkušení zpěváci, jiní měli trošku trému. Musíme ale všechny pochválit za snahu a hezké pěvecké výkony. Porota to měla s rozhodováním velice těžké. Ovšem vyhrát mohou jen ti nejlepší.

Ve III. ročníku „Družinovými SuperStar“ se stali tito zpěváci :

  1. ročník  Štangl František 
  2. ročník Votrubová Klára
  3. ročník Záškodová Klaudie
  4. ročník Kubíčková Aneta

Čestné uznání dostali tito žáci, kteří se soutěže zúčastnili :

  1. ročník – Dvořáková Bětka, Míková Dita, Kozáková Zuzana
  2. ročník – Malík Václav, Burdová Pavla, Bezemková Adéla
  3. ročník – Pártl Marek, Dvořák František, Bydžovská Martina
  4. ročník -  Kozáková Anna, Nevěřilová Kateřina, Heinzlová Vendula

Součástí soutěže bylo i hledání nových pěveckých talentů. I v letošním ročníku SuperStar se talent našel. Je jím Klaudie Záškodová ze 3. třídy, která  moc pěkně zazpívala písničku Tři tamboři. Dostala nabídku od p. uč. Kolářové dál svůj krásný zpěv rozvíjet v hudební škole.  Závěrem bychom chtěli poděkovat panu řediteli ZUŠ Borovany Mgr. Karlu Ochozkovi za nabídku pořádat tuto soutěž v koncertním sále ZUŠ, paní učitelce Bc. Lucii Kolářové, která tuto soutěž uváděla a pomohla zorganizovat a panu učiteli Richardu Ochozkovi, za skvělý hudební doprovod našim zpěvákům. V koncertním sále se nám moc líbilo a všichni jsme zde strávili moc příjemné odpoledne. Těšíme se na další spolupráci.

 

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/III._rocnik_SuperStar

 

Čertovká stezka

V pátek 2. prosince 2011 děti ze školních družin prošly ČERTOVSKOU STEZKOU. Na této stezce je čekalo 5 pekelných zkoušek, které pro ně vymyslel sám nejvyšší pekelník samotný

Lucifer. Děti si vyzkoušely prolézání pekelným komínem, mluvu pekelného jazyka, klouzaly po pekelné dráze, nezapomněly se i čertovsky nalíčit a uhádnutím tří hádanek postoupily k vytouženému cíli. Zde na ně čekala sladká odměna a pravá čertovská medaile. Společným čertovským tancem jsme stezku zakončili.

Za hladký průběh pekelných zkoušek se zasloužili žáci z třídy 8.B a patří jim velké poděkování - Adamcová Hana, Tomášková Barbora, Srbená Barbora, Šnokhausová Anna, Kolář Vít, Šimánek Václav, Kováčová Denisa, Lenka Boučková, Věra Krejčová.

 zsbo.rajce.idnes.cz/Certovska_stezka

 

Šmoulení o tyči

 

Šmoulení o tyči – tak byla nazvána letošní akce Šplhoun roku 2011. Děti se na chvíli proměnily v šmoulíky sportíky a ostatní ve šmoulí  povzbuzovače.

Ještě před vlastní soutěží nám ,,čtvrťáci“ v kostýmech šmoulů zatancovali tanec

a předvedli to správné šmoulení o tyči.

Při vlastní soutěži se všichni moc snažili jak šplhat, tak fandit. Ti nejlepší si vybojovali diplomy a medaile.

 

 Výsledková listina:

 

ročník

1.místo

2.místo

3.místo

1.

Dita Míková

Jiří Kolář

Filip Cabák

2.

Petr Krčmář

Lukáš Jenkner

Vojtěch Bartizal

3.

Marek Pártl

Jaroslav Votruba

Martina Bydžovská

4.

Kateřina Nevěřilová

Vendula Heinzlová

Robin Mikoláš

 

Fotoreportáž: zsbo.rajce.idnes.cz/Smouleni_o_tyci

 

Šmoulí podzim

     V pátek 23.9. se opět děti ze školních družin loučily s letním sluníčkem. Toto loučení bylo trochu jiné oproti předešlým letům. Čekalo nás velké překvapení, na naší akci se objevili „Šmoulíci“: Taťka Šmoula, Šmoulinka, Šmoulíček, Divoušek, Koumák, Šprýmař,….. Nebyli úplně malinkatí, ale vzali na sebe podobu velkých šmoulíku, aby je děti lépe viděly a mohly si s nimi hrát. Šmoulíci připravili několik drobných her, aby děti poznaly jak se baví oni ve své šmoulí vesnici. Odpoledne rychle uběhlo a nastalo loučení. Šmoulíci slíbili, že mezi nás zase přijdou. Už se těšíme na další setkání.

Fotoreportáž : zsbo.rajce.idnes.cz/Smouli_slunicka

 

 

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany