Základní škola Borovany - Škola pro život

Školní rok 2019/2020

 

Celoroční projekt školní družiny – školní rok 2019/2020

 

Strašidelný rok aneb na skok u strašidel

Pojďte se s námi, děti, vydat se do Země Nezemě, kde před mnoha a mnoha lety žila spousta strašidel, strašidýlek a dalších nadpřirozených bytostí. Bylo zde jejich království a všichni zde žili v klidu a míru. Až jednoho dne přišli do kraje lidé a většina strašidel se odstěhovala do vysokých hor daleko odtud. Několik strašidel zde však zůstalo. Od krále dostala za úkol hlídat a střežit tajemství všech strašidel a strašidýlek. Pokud se však v kraji najdou lidé, kteří na ně věří, mohou o sobě strašidýlka dát vědět a nechat je projít strašidelnou zkouškou.

Byli jste vybráni strašidelným kongresem jako nejlepší kandidáti. Pokud jste šikovní a máte pro strach uděláno, přijměte naše pozvání do kouzelné Země Nezemě.

Čeká na vás celkem devět úkolů od devíti kouzelných patronů – nikdy nevíte, kdy a kde se úkol zjeví, buďte připraveni. Ke konci školního roku se přiblíží čas poslední závěrečné strašidelné zkoušky. Kdo ve všech zkouškách obstojí, dostane strašidelné vysvědčení. Možná někdo dostane i nabídku na společné živobytí se strašidly na nedalekém opuštěném zámku.

Přeji vám všem mnoho štěstí.

                       Za strašidelný kongres: Drak Mrak

 

Děti přijaly pozvání do kouzelné Země Nezemě, a proto není překvapením, když se školní družina v měsíci září přeměnila v království strašidel, čarodějnic, duchů a jiných nadpřirozených bytostí.

Jednotlivé družiny dostaly od našeho nejstrašlivějšího a nejpraštěnějšího strašidla obludy Bludy, jak o sobě sám říká, úkol: vyrobit si kostýmy, zhotovit družinové strašidlo
a nezapomenout ho pojmenovat.  A tady jsou názvy strašidel, které si děti vybraly: Ducháček, Hatlamatla, Bubla, Fredy Bomber, Vaporeon a Joker.

 

DUCHÁČEK

ŠD I       RIENESLOVÁ LUCIE

HATLAMATLA

ŠD II      HOVORKOVÁ RŮŽENA

BUBLA

ŠD III    ČÍŽKOVÁ RŮŽENA

FREDY BOMBER

ŠD IV    MACHTOVÁ MILENA

VAPOREON

ŠD V      KOTOUNOVÁ NATÁLIE

JOKER

ŠD VI     RYCHLÁ LENKA

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_CH_-_TYMY

 

Ale abychom se duchů nebáli, měly děti za úkol se naučit i družinový pokřik: „Strašáci, bubáci, nemáte co na práci? Přestaňte už konečně, snažíte se zbytečně. My ten strach nemáme, vystrašit se nedáme…“

                                                                            

ZÁŘÍ              ZAHÁJENÍ CELOROČNÍ HRY

V pátek 27. září 2019 se jednotlivé družiny přemístily na nádvoří borovanského kláštera, kde na ně čekal dopis se vzkazem:  „Protože jste byli vybráni strašidelným kongresem jako nejlepší kandidáti pro plnění strašidelných úkolů, odeberte se nyní všichni na půdu kláštera, kde na Vás čeká temné a tajemné překvapení. Musíte vyvolat ducha tak, aby se Vám zjevil.

Vyvolat a vidět strašidlo borovanského kláštera bylo pro některé děti dechberoucím zážitkem. Duch dětem vysvětlil: „Čekají na Vás různá překvapení v podobě strašidelných zkoušek a úkolů. Pokud uspějete, obdrží vaše družina odměnu a na konci školního roku ti nejlepší znalci strašidel dostanou strašidelné vysvědčení. Přeji Vám mnoho štěstí v plnění strašidelných úkolů. Tak jste to všichni slyšeli, teď už musím jít spát. Nesmíte už vyrušovat, nebo s Vámi bude zle…“

Tímto byla naše celoroční družinová hra zahájena, tak nám držte všichni palce!

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_CH_-_ZAHAJENI_STRASIDELNY_ROK_9-2019

 

 

DIVADLO POHODA

Už jste si někdy zahráli v divadle? Naše děti si to vyzkoušely a na krátký čas vstoupily do pohádky. V pondělí 23. září 2019 si pan Pohoda se slečnou Soničkou připravili pro děti ze školních družin pohádku ,,O loupežníku Barabánovi“. Představení doplněné písničkami bylo velmi povedené a poučné. Děkujeme a těšíme se opět někdy na viděnou!

zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_DIVADLO_POHODA_9-2019

 

ŘÍJEN           LOUPEŽNÍK OSTRAŽITÝ

V podzemních chodbách žili kdysi loupežníci. Bylo to ošklivé zapáchající místo. Všude samý nepořádek, samé pavučiny, pro loupežníky místo jako stvořené. Neměli nic jiného na starosti, než koukat do dalekohledů a pozorovat, co se nahoře na světě děje. Hlídali pečlivě, protože člověk, který prošel v jejich blízkosti a padl do jejich spárů, byl o všechno oloupen. My si ale dáme velký pozor a ukážeme, že se loupežníků nebojíme.

 1. Strašidelná zkouška: Strašiliáda

Patron měsíce října - loupežník Ostražitý si pro všechny družiny připravil strašidelnou zkoušku - strašiliádu, jinak loupežnickou stezku v podobě tří stanovišť. Děti z každé družiny prošly připravenou stezkou a splnily všechny disciplíny. Poznaly tak, jak to vypadá v opravdové loupežnické škole a na konci na ně čekala první odměna, kterou si mohly nalepit na svého maskota.

 

TÝMY

NOSIČ BRAMBOR

VLAK

SKLÁDÁNÍ OBRAZU

VAPOREON

5:50/ splněno

4:58/splněno

16:20/splněno

JOKER

6:41/ splněno

4:32/splněno

15:05/ splněno

FREDY BOMBAR

6:20/ splněno

3:30/ splněno

13:08/ splněno

BUBLA

5:36/ splněno

3:06/ splněno

14:21/ splněno

HATLA MATLA

6:15/ splněno

4:56/ splněno

14:53/ splněno

DUCHÁČEK

6:26/splněno

4:11/ splněno

13:04/ splněn

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_CH_RIJEN_2019_-_LOUPEZNIK_OSTRAZITY

 

 

SPOLEČNÉ ČTENÍ V KNIHOVNĚ

V úterý 15. 10. 2019 jsme se s dětmi ze školních družin naplno pustili do čtenářské akce „Říjnové společné čtení“ v Knihovně Augustina Dubenského v Borovanech. Paní knihovnice si pro nás připravila knihu s názvem „ Jak se bydlí se strašidly“ a děti společně předvedly, jak umí pěkně číst. Paní knihovnici moc děkujeme za příjemně strávené odpoledne nad napínavou knížkou.

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_RIJNOVE_CTENI

 

 

MAŇÁSKOVÉ DIVADLO ŠOK

Děti z divadelního kroužku v úterý 8. 10. 2019 odehrály humornou pohádku pro své kamarády ze školních družin. Hraná a zpívaná pohádka s názvem ,,O neposlušných kůzlátkách tak trochu jinak“ se dětem velmi líbila. Děkujeme všem, kteří se podíleli na samotném ztvárnění divadelního představení, a malým hercům za jejich povedený výkon a veselou zábavu.
Už teď se těšíme se na další novou pohádku!

zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_DIVADLO_SOK

 

LISTOPAD               PROSTĚRADLÁČEK STRAŠIDÝLKOVÝ

Prostěradláček strašidýlkový je strašidlo, které žije v hlubokém lese. Skotačí hlavně v noci,
po polích a lesích. Nikdy nikomu neubližuje ani lidé se ho nebojí. Dobře ví, že strašidlo se dá přivolat pouhým hvízdnutím. Prostěradláček se ale umí rozčílit, když jeho klid někdo naruší. Skočí mu za krk, pořádně se otřese a na člověka vypadají vši a všechny blechy, kterých má
v zásobě nepřeberné množství. Jestli nechcete tyhle vši a blechy poznat, musíte splnit
jeho zadané úkoly.

     2. strašidelná zkouška: Strašlympiáda

Nikdo by se nechtěl dostat do styku se vešmi a blechami, a tak se děti raději rozhodly projít strašidelnou zkouškou: Strašlympiádou. Pro družiny byly připraveny 3 soutěžní úkoly:
věšení prádla, cvrnkaná a skákání v pytli. Za tyto splněné disciplíny dostaly zasloužené body
– pavouky, které si věšíme na svá strašidýlka.

 

TÝMY

CVRNKÁNÍ DO MÍČKU

VĚŠENÍ PRÁDLA

SKÁKÁNÍ V PYTLI

VAPOREON

2:48/ splněno

3:52/splněno

3:35/splněno

JOKER

3:06/ splněno

4:07/splněno

2:47/ splněno

FREDY BOMBAR

2:39/ splněno

4:21/ splněno

2:34/ splněno

BUBLA

2:11/ splněno

4:18/ splněno

3:42/ splněno

HATLA MATLA

3:25/ splněno

4:38/ splněno

3:11/ splněno

DUCHÁČEK

2:10/splněno

4:33/ splněno

2:13/ splněno

 foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_LISTOPAD_CH_STRASIDLA
 

 

 

VÝSTAVKA VÝTVARNÝCH PRACÍ 

Víte, že na velké množství strašidel také narazíte hned na začátku chodby školních družin?
Děti totiž měly v listopadu zvládnout ještě jeden úkol, a to nakreslit nejstrašidelnější strašidlo všech dob. Děti kreslily strašidla podle své fantazie a vznikaly tak kostlivci, čerti, čarodějnice, duchové aj. Děti musíme pochválit, jak se snažily. Povedené kresby jsme vyvěsili
na naší chodbě a věřte, je jich tam spousta.

 

 

 

PROSINEC            ČARODĚJNICE CHYTROLÍNA

Čarodějnice žily v malých chatrčích v horách. Některé byly hodné, pomáhaly lidem, ale některé byly i zlé. Většinou vařily nad kotlem své lektvary a masti. Dokázaly číst z kouzelných čarodějných knih a zaklínat různé pocestné. Jejich chytrost jim ve všem, co dělaly, velmi pomáhala. Proto si pro vás čarodějnice Chytrolína připravila zajímavou zkoušku. Jestli v ní obstojíte? Nechte se překvapit.

3. strašidelná zkouška: Strašpaměť

V prosinci na děti čekala zkouška paměti. Naše rozhodčí předala dětem tajemné zaklínadlo, které si měly zapamatovat, a poté ho zapsat. Všechna malá strašidla zkoušku zvládla a za splnění úkolu dostala dalšího pavouka.

TÝMY

PŘENOS ZPRÁVY

VAPOREON

15 slov/ splněno

JOKER

8 slov/ splněno

FREDY BOMBAR

4 slova/ splněno

BUBLA

7 slov/ splněno

HATLA MATLA

14 slov/ splněno

DUCHÁČEK

13 slov/splněno

 

 

DIVADLO DIVŮ

Ve středu 4. prosince 2019 navštívilo školní družinu Divadlo divů. Klaun Ferdinad se svojí partnerkou si připravili pro děti vtipné cirkusové představení. Děti měly možnost vidět žonglování, jízdu na jednokolce, vystoupení s pejsky, ale zároveň si mohly vyzkoušet svoji dovednost a obratnost s obručí. Byla to příjemná podívaná, která děti rozhodně rozesmála a pobavila, a tak se všichni těšíme, až se zase opět někdy setkáme.

 

foto: zsbo.rajce.net/FOTO_PROSINEC_CH_STRASIDLA_DIVADLO

 

LEDEN 2020                        MNOHOOČKA HOUSENKOVÁ

Jako další podivné strašidlo, se kterým se děti mohly setkat, byla Mnohoočka housenková. Spávala v dutých skulinách stromů a byla háklivá na hlučný hlas lidí. Když ji někdo vyrušil, bránila se jedovatou vodičkou, která jí stříkala z očí a každému kolemjdoucímu způsobila ochrnutí.

4. strašidelná zkouška: Strašgrácky

Abychom se vyhnuli Mnohoočce obloukem, museli jsme splnit 3 disciplíny: plazení po zádech, štafetu v oblékání a běh s otevřeným deštníkem. Dětem přišly úkoly zábavné, úspěšně je zdolaly a za svou snahu si odnesly všechny družiny další soutěžní body.

 

TÝMY

PLAZENÍ

KOŠILOVÁ ŠTAFETA

BĚH S OTEVŘENÝM DEŠTNÍKEM

VAPOREON

3:58/ splněno

12:00/splněno

1:52/splněno

JOKER

6:00/ splněno

18:14/splněno

 1:54/ splněno

FREDY BOMBAR

4:45/ splněno

15:40/ splněno

        2:00/ splněno

BUBLA

3:41/ splněno

10:32/ splněno

1:52/ splněno

HATLA MATLA

6:08/ splněno

15:33/ splněno

1:53/ splněno

DUCHÁČEK

5:05/splněno

15:50/ splněno

2:05/ splněno

 

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_LEDEN_CH_STRASIDLA

 

ÚNOR 2020              SVĚTLUŠKA LUCERNIČKOVÁ

Tohle strašidlo žije hlavně v bažinách u vody, v noci se prochází a na dálku svítí, rádo střádá různé pastičky a láká kolemjdoucí do bažin, kde chce za každou cenu někoho utancovat a utopit. Připravilo si pro nás úkoly a myslí si, že je nesplníme. Pojďte proto zabojovat a ukázat, že se nebojíme a zvítězíme. Čím? Že splníme jeho 3 úkoly.

5. strašidelná zkouška: Bláznivé vodní straš-závody

Na úkoly ve vodě potřebovaly děti dostatek odvahy. Prvním úkolem bylo nutné splnit přepravu celého družstva, v druhé disciplíně závodily v plavání s kruhem a při plnění posledního úkolu se snažily přejít na druhou stranu břehu, aniž by spadly do bažiny. Děti ukázaly, že jsou velmi statečné a vybojovaly si pro svá družstva dalšího pavoučka.

TÝMY

PŘEPRAVA DRUŽSTVA

PLAVÁNÍ S KRUHEM

PŘECHOD BAŽINY

VAPOREON

 splněno

splněno

splněno

JOKER

 splněno

splněno

splněno

FREDY BOMBAR

 splněno

splněno

splněno

BUBLA

 splněno

splněno

splněno

HATLA MATLA

 splněno

splněno

splněno

DUCHÁČEK

splněno

splněno

splněno

 

 

foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_UNOR_CH_STRASIDLA

 

BUBLINKOVÁ SHOW

V pondělí 24. 2. 2020 přijeli do naší základní školy kouzelník se svojí partnerkou. Pro děti ze školních družin si připravili zábavné kouzelnické představení doplněné kouzlením
s bublinami.

Nejprve kouzelník Jakub ukazoval dětem své mistrovské kouzelnické kousky, při kterých si děti užily spoustu legrace a zábavy. Děti se aktivně zapojovaly do programu a některé kouzelnické triky prováděly společně s kouzelníkem.

Po vystoupení kouzelníka jsme se společně přenesli do světa bublin, při kterém nám Ingrid předvedla, co vše se dá s bublinami podniknout. Mezi dětmi se rozletěly bubliny malé a velké, ale i nejrůznějších tvarů.

Dětem se bublinková show moc líbila. Děkujeme Jakubovi a Ingrid za jejich zdařilé vystoupení a budeme se těšit opět někdy příště.

 

foto: zsbo.rajce.idnes.cz/FOTO_BUBLINKOVA_SHOW

 


Březen 2020            Družinová SUPERSTAR

 

Jako každý rok i letos v březnu proběhla hudební soutěž SUPERSTAR ve školních družinách.
Všichni soutěžící, rozděleni do pěti kategorií, si připravili české písničky s hudebním doprovodem. Žáci tímto projevili velkou odvahu vystoupit před svými spolužáky
a před porotou. Atmosféra byla výborná a soutěžící podali skvělé výkony. Chtěla bych ocenit také publikum, které své talentované kamarády velmi podpořilo, a to i v případě, kdy byla tréma opravdu veliká. Malí zpěváci si kromě své soutěžní zkušenosti odnesli i pěkné věcné ceny a diplom. Všem moc gratulujeme! Děkujeme touto cestou vyučujícím ze Základní umělecké školy v Borovanech - Bc. Lucii Kolářové a Richardu Ochozkovi za celkovou organizaci a technickou přípravu hudební soutěže.

 

Umístění v jednotlivých kategoriích:

 1. třída
 1. místo         Eva Lavičková
 2. místo         Viktorie Maxová

 

 1. třída
 1. místo         Kristýna Beňová
 2. místo         Karolína Kroniková

 

 1. třída
 1. místo         Lukáš Skořepa
 2. místo         Jakub Stibor

 

 1. třída
 1. místo         Tereza Skřičilová
 2. místo         Laura Molnárová

 

 1. třída

1. - 2. místo     Tomáš Nevěřil a Marie Adamcová

 

Talentovaní žáci, kteří zaujali porotu svým vystoupením, získali ocenění:

Skokan roku 2020 – Karolína Kroniková

Objev roku 2020 – Eva Lavičková

Absolutní vítěz roku 2020 – Tereza Skřičilová 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Superstar_2020

 

Přejeme krásné prázdniny!

 

© Double L-art

Základní škola Borovany