Základní škola Borovany - Škola pro život

Školní rok 2018/2019

 

Celoroční projekt školních družin – školní rok 2018/2019

POD PIRÁTSKOU VLAJKOU

Pojďme se podívat do dobrodružného světa námořních lupičů, kteří přepadávali lodě, které pluly po moři. A kradli na nich vše, co se dalo. Jakmile námořníci zahlédli loď, která měla pirátskou vlajku s lebkou, napnuli plachty a dávali se na útěk. Námořním lupičům se říkalo piráti, někdy i korzáři nebo bukanýři. Piráti když pluli, aby nebyli k poznání jejich lodě, vztyčovali falešné vlajky, aby zmátli své nepřátele. Víte, co bylo pro takového piráta typické? Často měl místo ruky železný hák. Tím si podával věci, používal ho i jako zbraň. Na hlavu si uvazoval pestrý šátek, na uchu nosil nápadnou náušnici a na rameni mu sedával ukřičený papoušek. Protože piráti při svém divokém loupení často utržili nějaké vážné zranění, rozdávali a dostávali hodně ran. Nezřídka se stávalo, že přišli o nohu a pak měli místo ní dřevěnou protézu. Spousta pirátů přišla při divokém loupení o oko, a proto nosila jedno oko zakryté černou páskou. Tím vším samozřejmě piráti děsili své oběti a o to jim šlo. Protože hodně loupili, truhly plné zlata, drahého kamení a šperků, perel a diamantů schovávali na pusté ostrovy. Někdy poklady schovávali dokonce i do mořských jeskyní. Aby sami nebyli okradeni! Skryli je tak dobře, že některé poklady nebyly dodneška nalezeny. Život na pirátské lodi byl hodně těžký. Piráti mnohdy museli jíst zkažené jídlo, na palubě běhala spousta krys. Muži se dlouhé měsíce nedostali k ničemu zdravému – třeba k čerstvému ovoci, zelenině, masu, chlebu. Zato pili hodně alkoholu. A z toho všeho pak bývali hodně nemocní.

 

Ovšem my se pirátů bát nemusíme. Žijeme v zemi, kde piráti neexistovali a neexistují. Proto máme velkou touhu poznat jejich život, láká nás si také na ně hrát.

 

Pojďme se proto vydat na naši pirátskou plavbu, zažít při ní různá dobrodružství a najít opravdový pirátský poklad, který se ukrývá na Kokosovém ostrově. Čeká nás mnoho překážek, ale protože jste všichni šikovní, určitě si poradíte a poklad najdete. K tomu vám přejeme hodně štěstí. A teď už nezbývá nic jiného, než pirátský pozdrav: A – hoy ! Česky zkráceno AHOJ!

 

PIRÁTSKÉ TÝMY:

 1. PIRÁTI KAPITÁNA JACKA SPARROWA     ŠD 1A  HOVORKOVÁ
 2. PIRÁTI KAPITÁNKY ČERNÉ PERLY          ŠD 1B  WEISFEITOVÁ
 3. PIRÁTI KAPITÁNA MORGANA                 ŠD 2A  ČÍŽKOVÁ
 4. PIRÁTI KAPITÁNA PAPOUŠČÍHO PÍRKA   ŠD 2B  RIENESLOVÁ
 5. PIRÁTI KAPITÁNA GEJMRA                    ŠD 2C  MACHTOVÁ
 6. PIRÁTI KAPITÁNKY MOŘSKÉ LOU           ŠD 4  VONDRÁŠKOVÁ

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Piratske_tymy

 

ZÁŘÍ              ZAHÁJENÍ CELOROČNÍ HRY

Naši plavbu pod pirátskou vlajkou jsme zahájili už v pirátských převlecích a s vyrobenými vlajkami, na letním koupališti Lazna. Kde jsme se v první zářijový týden shromáždili a společně vylovili z vody vzkaz v láhvi od pirátského krále Jacka Sparrowa.

 

Vzkaz:     Milí kamarádi, rádi byste se také stali piráty? Nuže….

Ponořte se s námi do dávných dob, kdy moře brázdily pirátské koráby s černou vlajkou, lebkou a zkříženými hnáty. Kdy piráti žili podle svých pravidel a podle svého Pirátského zákona. Tehdy Karibské moře brázdila i Černá perla s pirátským králem Jackem Sparrowem a prokletý koráb Bludný Holanďan vedený nelítostným Davy Jonesem v podobě chobotnice. Stejně jako oni i naši piráti vyplují z přístavu Port Royal na dlouhou cestu Karibikem za pokladem na Kokosový ostrov. Setkáte se s různými hrozivými piráty. Poplujete se svými koráby a budete každý měsíc plnit dobrodružné úkoly, které vám budou zadávat jednotliví hroziví piráti. Za jejich splnění budete získávat body - černé perly. Proto vás čeká velmi dobrodružná cesta - honba za pokladem. Jestliže cestu zdárně proplujete, na závěr najdete vytoužený poklad. Abyste mohli vyplout, musíte splnit pirátské požadavky. Tady je návod.

Jak se stát pirátem?

1.         K vyplutí potřebuješ černé tričko a jakýkoliv šátek, který se naučíš vázat na piráta

2.         Přinést si nějakou pirátskou bambitku nebo šavli

3.         Zhotovit si pirátskou vlajku 

4.         Naučit se pokřik všech pirátů:

Pokřik:         Mořští vlci, vstávejte,

                    jedeme k vám, nebojte!

                    Pirátů se nebojíme

                    a poklad jim uloupíme!!!

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Zahajeni_celorocni_hry_2018_2019

 

DIVADLO POHODA

 Každý rok nás ve školní družině navštíví pan Pohoda se svou dcerou a jejich pohodovým divadlem. I letos v září tomu nebylo jinak a moc nás potěšili s pohádkou „Co se děje v rybníce“. Pana Pohodu máme moc rádi. S ním máme o zábavu postaráno a hodinu a půl se jenom smějeme a velmi zábavně učíme. Letos jsme prošli Enviromentální výchovou a někteří z nás si vyzkoušeli i herecké zkušenosti. Společně jsme si i zazpívali.

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Divadlo_Pohoda_zari

 

ŘÍJEN          PIRÁT IGOR ZUBATÝ          VZHŮRU NA PALUBU

 

Kapitán Igor Zubatý a jeho středně velká loď se plaví hlavně kolem ostrovů plných kokosů a ovoce. Je obdivován pro svou statečnost a udatnost. A samozřejmě pro své zuby, kterými neváhá – když má dobrou náladu – otevírat i kokosy! Jednou spadl přes palubu přímo mezi žraloky, ale stačilo, aby vycenil zuby, a žraloci rychle odplavali pryč!

Kapitán Igor Zubatý vydal pokyn všem pirátům s loděmi Ostré Gwendy, aby všichni vypluli z města Port Royal během října. Piráti tak učinili. Všechny lodě pluly po moři pod pirátskou vlajkou klidně. Až najednou se před nimi v dálce objevila královská loď. Kapitán velel sejmutí pirátských vlajek a piráti je vyměnili za vlajky bílé, které znamenaly přátelství a mír. Královská loď byla klidná. Plula dál. Jakmile se přiblížila, všichni piráti zaútočili. Jejich kořist byla veliká. Získali velký poklad, truhlu plnou perel. Jak tak všichni mohutně slavili, jeden z pirátů omylem celou truhlu shodil do moře. Perly se rozsypaly a potopily v moři.

 

Úkol:               LOVENÍ PEREL

 

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

LOVENÍ PEREL

PIRÁTSKÝ TÝM

POČET PEREL

 

 1. KAPITÁN MORGAN

46 PEREL

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁN PAPOUŠČÍHO PÍRKA

43 PEREL

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁNKA ČERNÁ PERLA

41 PEREL

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁN GEJMR

40 PEREL

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁNKA MOŘSKÁ LOU

33 PEREL

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁN JACK SPARROW

21 PEREL

ÚKOL SPLNĚN

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Loveni_perel

 

VELKÉ ŘÍJNOVÉ ČTENÍ

Děti ze všech školních družin v měsíci říjnu nezahálely a vydaly se do knihovny, oslavit měsíc knihoven a zúčastnily se „Velkého říjnového čtení“.  Všechny děti přispěly svou fantazií k vytvoření nového příběhu o zakleté princezně z borovanského zámku. Za krásné, zajímavé a tvořivé odpoledne děkujeme knihovnicím M. Hluštíkové a M. Tomkové.

PŘÍBĚHY DĚTÍ:

Portrét krásné paní

Když se opravoval v kostele oltář, všechny obrazy a sošky, které ho zdobí, byly sundány. Pan restaurátor pak musel vzít každý obraz nebo sošku do ruky, pečlivě je prohlédnout, zjistit co chybí a postupně chybějící části obrazů domalovat nebo přemalovat, obnovit nátěr, znovu vyrobit upadlé ručičky andělíčků, aby oltář vypadal jako nový.  A nakonec ho celý štětečkem přetřít zlatem, aby se leskl a svítil na celý kostel. Postupně tedy sundával obrazy a sošky z oltáře a ukládal je do krabice. Když sundal jeden z posledních obrazů z boční stěny, otočil ho, jako všechny ostatní předtím, aby se přesvědčil, jestli ho červotoč moc neponičil, a najednou zůstal stát jako přibitý. Ze zadní strany obrazu na něj koukala krásná paní. Vypadala velmi smutně, dokonce se mu zdálo, že jí po tváři stéká slza. Měla červené šaty, krásný účes a v ruce držela kytičku. Bylo jisté, že to byla nějaká princezna z velmi urozeného rodu. Ale proč byla schovaná v oltáři tak, aby ji nikdo neviděl? Pan restaurátor se jakoby pro sebe nahlas zeptal: „Kdo jsi, krásná paní? „Kdo tě zde ukryl? A najednou, věřte nebo ne, obraz promluvil.

„Povím vám svůj příběh, který se stal právě před 300 lety.  ………..

Kdysi jsem bývala veselá, ale radost z mého obličeje dávno zmizela. Jednoho dne, bylo tomu na filipojakubskou noc na konci dubna, přišla do zámku čarodějnice, a když spatřila princeznu, začala jí závidět její krásu, šikovnost ve vyšívání, vznešenou chůzi a to, jak byla na všechny kolem milá. Sama čarodějnice měla totiž zelenou kůži, černé zuby, fialový klobouk, ošklivou bradavici na nose, zašmodrchané kudrnaté černé vlády, kocoura na rameni, létající koště, černý roztrhaný plášť a košík s čarovnými bylinami. Chodila bosa, na nohou i na rukou měla dlouhatánské nehty, pavouka na plášti a křišťálovou kouli. Závistivá čarodějnice princeznu zaklela. Princezna dostala od čarodějnice otrávenou kytičku a vůně otrávené květiny ji přenesla do rámu obrazu. Čarodějnice ukryla obraz za oltář. Všichni princeznu hledali, ale marně, a celé království vyhlásilo smutek. Mysleli si, že ji čert omylem odnesl do pekla nebo že se ztratila v hlubokých lesích nebo že jí unesl drak. Spoustu urozených a statečných princů princeznu hledalo, ale vždycky to vzdali. I když někteří z princů obraz za oltářem našli, nepodařilo se jim princeznu z obrazu vysvobodit nebo je odradil prudký vítr vanoucí z okolních borů Borovan. A tak dobrodruzi a osvoboditelé mají úkol na další staletí – najít čarodějnici a donutit ji, aby prozradila způsob, jak princeznu z obrazu vysvobodit.

 

O starém sekretáři (kredenci)

Na půvabném zámku v Českém Krumlově sídlil slavný a velmi bohatý rod Schwarzenbergů. V nejkrásnějších místnostech tohoto zámku se často pořádaly věhlasné hostiny, o kterých bylo slyšet široko daleko. V hlavní místnosti, úplně v rohu, stál na míru vyrobený trojdílný sekretář. Dali mu jméno Kamil, což v latině znamená „vznešeného původu“. V něm byly uložené nejkrásnější skleničky na víno, talíře na dortíky a také příbory. Tak mohl tento sekretář pozorovat, jak se panstvo vesele baví. Dost často se stalo, že po hostině, když všichni usnuli, zbylo na stole ještě mnoho jídla a pití. A to přišla Kamilova chvíle. Pomalu si vykráčel ke stolu, nalil si víno do všech skleniček, které mu patřily, a do ranních hodin popíjel a jedl. A pak se to jednou stalo. Po jedné takové velké slavnosti, si Kamil zase užil, když dopil všechno víno a snědl všechno, co hosté nedojedli a usnul jako špalek. Další den se v místnosti odehrávala vzácná svatba. Uprostřed obřadu, ještě před tím, než nevěsta řekla své ano, se najednou ozvala strašná rána. Kamil sebou praštil o zem a rozpadl se na sto kousků. To vám byla ostuda. Zpráva o opilém kredenci se roznesla po celém panství. „Tam to asi musí vypadat, když pije i kredenc!“, povídali si lidé. „Tak!!“ řekl pan Schwarzenberg, už toho mám dost. Pojedeš na léčení do Červeného Dvora, tam tě dají dohromady. Naložili kredenc na vůz a zamávali mu na cestu…..

Kredenc po cestě utíkal z vozu taženého koňmi, prosil, že chce zpět na zámek, sliboval, že už bude hodný. Ale nebylo mu to nic platné. Dojeli do Červeného Dvora, kde hned první den potkal krásnou skříňku na šperky a na šminky, které se říká toaletka, a na první pohled se do ní zamiloval. Toaletce se ale nelíbilo, že kredenc Kamil pije moc červeného vína. Měl totiž za spoustou malých šuplíčků ještě tajnou schránku, ve které byly schovány lahvičky vína, ze kterých pořád upíjel. No, a taky byl pořád ještě rozbitý z pádu na zámku, takže na něj nebyl moc hezký pohled. Zkrátka bylo potřeba ho trochu opravit.

Kredenc Kamil potkával v Červeném Dvoře různé druhy nářadí, které zde žilo své životy a příběhy, například šroubovák, pilku, nůž a štětec. No, a nářadí se se sekretářem domluvilo, že mu s opravou pomohou výměnou za lahvičku vína. Kredenc celou noc přemýšlel, jestli jim své víno dá, a nakonec se kvůli lásce k toaletce rozhodl, že se za víno nechá opravit a zkrášlit za podmínky, že mu nářadí vyrobí ještě jednu tajnou schránku.

Druhý den začaly opravy. Nářadí připravilo tajnou skříňku, opravilo staré díly, jako byla dvířka, šuplátka, úchytky, klíčky, vše dohromady smontovalo, slepilo a kredenc nově nalakovalo. A protože kredenc byl poctivý chlapík, nářadí dostalo každé slíbenou kapku vína.

Opravený kredenc vyrazil za toaletkou a pozval ji na nedělní pouť, kde ji vystřelil tu největší růži, aby se do něj také zamilovala. Toaletka byla za růži velmi ráda, ale stále dělala drahoty. Nevěřila, že se kredenc polepšil a přestal pít.

Kredenc do své nově vyrobené tajné schránky ukryl perníkové srdce a dopis pro toaletku, ve kterém stálo, že toaletka je nejkrásnější na světě a kvůli jejich lásce přestal pít. Kredenc přemýšlel, jak dopis toaletce předat. Pozval ji na nemocniční ples, protože toaletka pracovala v nemocnici jako paní doktorka. Při nejbližší příležitosti ji vyzval k tanci a otevřel své srdce v podobě tajné schránky. Tam byl uložený dopis převázaný duhovou stužkou.

Toaletka měla obavu, co bude v dopise napsáno, ale nakonec duhovou mašličku rozvázala. Byla velmi překvapená a šťastná a zeptala se, zda dopis do tajné schránky dal Kamil sám. Kamil stydlivě přikývl a požádal ji o ruku. Na svatební cestu vyrazily do Borovan, kde jim moc zalíbilo, a proto tady zůstaly. Narodily se jim tady dvě malé skříňky, jedna se zrcadlem a jedna se spoustou malých šuplátek a žily tady spolu šťastně až do smrti. Jejich děti, dvě malé skříňky si v Borovanech našli také své partnery. A hádejte jaké! Byly to poličky z naší knihovny.

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Velke_rijnove_cteni_2018

 

100 LET ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY

 

Rok 2018 je pro Čechy v mnohém výjimečný. Připomínáme si 100. výročí vzniku samostatného Československa a 25. výročí vzniku České republiky. Ani my jsme si oslavy nenechali ujít.

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/100_let_CESKOSLOVENSKA

 
LISTOPAD   PIRÁT RUDÝ NOSÁL

Kapitán Rudý Nosál, sice se mu občas někdo posmívá kvůli jeho nosu, ale takovým se zase směje on. Má totiž ten správný čich! A to nejen na dobré jídlo, ale i na dobrodružství a především na ukryté poklady. Ostatní piráti ho moc nemají v lásce, protože dokáže ukrytý poklad doslova vyčenichat a odvézt jim ho pod nosem.

Piráti nalovili zpět všechny ztracené perly a pluli dál. Najednou zařval Rudý Nosál: Čichám, čichám velký poklad. Zanedlouho budeme plout okolo malinkého ostrova, kde si naši kamarádi ukryli svůj drahocenný poklad. Přece ho tam nenecháme. Je třeba chytnout další kořist. Čichám, čichám, že poklad je zahrabán pod zemí. Hlídá ho jedna malá skupinka.  Piráti, je třeba se připravit k dalšímu boji! Proto je nutné, abyste si procvičili hbitost vašich prstů a bystrost. Kopání do země bude náročné, musíte mít silné prsty.

 

Úkol:               Jak si představuji piráta – výtvarné ztvárnění – výstava u ŠD

                         Plácaná na čísla

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

PLÁCANÁ NA ČÍSLA

PIRÁTSKÝ TÝM

ČAS

 

 1. KAPITÁN PAPOUŠČÍHO PÍRKA

4:06

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁN GEJMR

4:42

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁN JACK SPARROW

4:50

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁNKA ČERNÁ PERLA

5:31

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁN MORGAN

8:12

ÚKOL SPLNĚN

 1. KAPITÁNKA MOŘSKÁ LOU

8:50

ÚKOL SPLNĚN

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Placana_na_cisla

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Vystava_piratu

 

BALONKOVÁ SHOW

Listopad, jsme odstartovali hezky  vesele. Dětem do školních družin přijeli zpříjemnit odpoledne svým vystoupením kouzelník a kouzelnice. Ve své show předvedli dětem, co všechno se dá vyrobit z balónků a na co je lze využít. Pan kouzelník nám ukázal svá kouzla a někteří z nás, mohli kouzlit s ním. Všichni jsme s napětím čekali, na slíbené překvapení. Tím byl cvičený pejsek, který nás nejen pobavil, ale ještě jsme se dozvěděli, jak takového pejska vycvičit.

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Balonkova_show

 

PROSINEC              PIRÁT HROZNÉ OKO

Kapitán Hrozné Oko, má největší loď ze všech pirátů, a proto vládne celému severu. Legenda praví, že jeho oko dohlédne přes jakýkoliv oceán a moře. Prý je to díky tomu, že se v mládí naučil vidět skrz i tu největší severskou mlhu. Moc toho nenamluví a je dost tvrdohlavý.

Vykopání pokladu a jeho vyhrabání dalo pirátům pořádně zabrat. Kořist nakonec vykopali a vyndali z díry, avšak museli se poprat se skupinou hlídačů. Ta jim poklad nechtěla vydat a urputně ho bránila. Nakonec poklad naložili a odvezli. Pluli dál. Moře bylo neklidné, bylo špatné počasí. Vlny narážely do lodí, sem tam se převalily přes palubu. Pirátům nezbývalo nic jiného, než se pohybovat na vyvýšených místech, aby mohli dobře řídit své lodě. Kapitán Hrozné Oko nařídil ostatním, vylézt nahoru do plachet, protože v podpalubí bylo hodně vody.

 

 

LEDEN          PIRÁT BŘICHÁČ PINĎA

 Kapitán Břicháč Pinďa je nejlegračnější ze všech pirátů vůbec. Směje se úplně všemu. Jenom nikdy neopouští ostrov. Ostatní piráti si z něj dělají legraci, že neumí plavat a bojí se vody. Proto ostrov neopouští! On se vždy zlobí a ohrazuje se, že to není pravda. A tak piráti vymýšleli, jak by se přesvědčili, že plavat umí. Napadlo je, že se s ním vsadí. Pokud překoná vodní překážkovou dráhu, kterou u ostrova vybudují, dají mu část svého pokladu, aby si jej schoval na ostrově.

Úkol:      Překážková dráha ve vodě

Foto:   zsbo.rajce.idnes.cz/PREKAZKOVA_DRAHA_VE_VODE

 

 

ÚNOR            PIRÁT VLASOJDA       

Kapitánku Vlasojdu pořád nebaví plout po moři a lovit kořisti. Občas přemluví všechny piráty a zavelí připlout do přístavu a vylodit se. V tu dobu piráti doplní zásoby jídla, naloží další náklad, střelivo, a když je vše hotové, jdou všichni za zábavou. Dokážou se veselit a tancovat až do časných ranních hodin. Pak se rozjaření všichni vrací na své lodě a znovu vyplouvají na širé moře. Dlouho pak vzpomínají, jak se příjemně pobavili.

Úkol:  Pirátský festival

Maškarní karneval spojený se soutěžemi a volbou Miss Pirátka, missák Pirát

Foto:   zsbo.rajce.idnes.cz/Foto_Piratsky_festival     

 

SUPERSTAR 2019

Tradiční pěvecká soutěž, ve spolupráci se Základní uměleckou školou Borovany proběhla i v letošním roce. Opět jsme našli spousty talentů a výborných zpěváků. Děkujeme panu učiteli Richardovi Ochozkovi, který zpěvákům věnoval mnoho svého času, aby je dokonale připravil na samotné vystoupení a při soutěži je hudebně doprovázel. Dík patří i paní učitelce Lucii Kolářové, která nám celou soutěž uváděla.

 

VÝSLEDKY SUPERSTAR 2019

První ročník                1. místo           Beňová Kristýna

                                   2. místo          Komendová Markéta

                                   3. místo          Horalová Tereza

 

Druhý ročník                1. místo         Beštová Marie

                                                        Skořepa Lukáš

                                   2. místo         Langerová Tereza

                                                        Stibor Matěj

                                   3. místo         Smíšek Vojtěch

 

Třetí ročník                 1. místo          Beňová Karolína

                                   2. místo         Skřičilová Tereza

                                   3. místo         Gondeková Vanesa

                                                        Molnárová Laura

 

Čtvrtý ročník                1. místo           Adamcová Marie

                                    2. místo          Grohmanová Rozálie Michelle

                                    3. místo           Jenknerová Kateřina

                                                            Nevěřil Tomáš

 

Pátý ročník                    1. místo           Dražanová Barbora

                                     2. místo           Zahradníková Nikoleta

 

 

OBJEV ROKU                  Molnárová Laura

SKOKAN ROKU               Zahradníková Nikoleta

 

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ           Beňová Karolína

 

Foto:  zsbo.rajce.idnes.cz/Superstar_2019        

 

 
BŘEZEN                   PIRÁT DĚSIVÝ UŠATEC

Piráti plují už dlouho po moři, docházejí zásoby, jídlo je na příděl, mají hrozný hlad, jsou naštvaní, netrpěliví, protože dlouho už žádnou loď nepřepadli, tak začínají napadat jeden druhého.

Kapitán Děsivý Ušatec to všechno slyší, zlobí se na piráty, ale není mu to nic platné. Tu zařve děsivým hlasem: „Piráti, odposlechl jsem, že nás v brzké době napadnou Korzáři. Chtějí nám uloupit náš nakradený poklad. Musíme se připravit na souboj!“ Piráti se vzchopili a začali se připravovat.

Úkol: Pirátský souboj v tělocvičně

Na malé piráty a pirátky ze všech družinových flotil čekala další zkouška - pirátský souboj.
Na rozbouřené moře se vydaly všechny dětské posádky, které postupně plnily jednotlivé úkoly: nosová disciplína, nezbedná lžíce a závod stonožek. Všechny posádky úspěšně zvládly dané úkoly a byly odměněny další černou perlou.

Zde jsou výsledky pirátských týmů:

 

PIRÁTSKÝ TÝM

NOSOVÁ DISCIPLÍNA

NEZBEDNÁ LŽÍCE

ZÁVOD STONOŽEK

Kpt. Černá perla

7:55/ splněno

5:17/ splněno

2:05/ splněno

Kpt. Mořská Lou

7:21/ splněno

6:11/ splněno

2:24/ splněno

Kpt. Gejmr

7:30/ splněno

5:22/ splněno

2:50/ splněno

Kpt. Jack Sparrow

8:07/ splněno

5:22/ splněno

2:33/ splněno

Kpt. Papouščí pírko

6:42/ splněno

4:35/ splněno

2:50/ splněno

Kpt. Morgan

6:30/ splněno

4:49/ splněno

2:55/ splněno

 

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Piratsky_souboj_v_telocvicne

 

KONCERT ŠKOLNÍ KAPELY PRO DĚTI ZE ŠKOLNÍCH DRUŽIN

 

V dubnu byly pozvány děti ze školních družin do Základní umělecké školy Borovany
na koncert školní kapely. V úvodu jsme zaslechli písničku od M. Rottrové s názvem „Lakomá“ v podání hosta Hany Špulákové, pak už na pódium nastoupila školní kapela. V jejich repertoáru zazněly oblíbené české i slovenské hity. Díky vedení pedagogů - Lucii Kolářové a Richardu Ochozkovi předvedli žáci ze ZUŠ nádherné vystoupení.

Na závěr mohu říci, že si děti odnesly z koncertu nejen dobrou náladu, ale i povedený hudební zážitek. „Děkujeme a těšíme se zase někdy příště!“

 

Členové školní kapely jsou:

Barbora Dražanová, Lea Urbanová, Vanesa Gondeková, Karolína Beňová - zpěv
Lumír Karpíšek - baskytara

Matyáš Ochozka - klávesy, flétna

Kristián Malík – bicí nástroje

 

Richard Ochozka  - vedení kapely, kytara

Lucie Kolářová – vedení zpěvu

 

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Foto_-_Koncert_skolni_kapely

 

 

DUBEN         PIRÁT ROHATEC

O kapitánu Rohatci se ví, že má velmi rád tučňáky, proto brouzdá s loděmi v jižních mořích, kde je s oblibou pozoruje, krmí je a na dálku si s nimi povídá. Je z nich úplně poblouzněný. Piráti si je také oblíbili.

Jednou si kapitán Rohatec usmyslil, že si některé tučňáky odveze s sebou, a tak rozkázal: „Pochytat celé stádo, zavřít do klecí a chci je mít na palubě! Tam je budu pozorovat!“

Úkol: Lov tučňáků

K práci skutečného piráta patří nejen hledání pokladů a přepadávání lodí, ale také lovení zvířat na moři. Po zahájení hry se děti v pirátském oděvu odhodlaně vrhaly do moře, aby pochytaly tučňáky (dřevěné kolíčky na prádlo) pro svého kapitána Rohatce. A jak to nakonec dopadlo? Malí piráti byli dobří a šikovní lovci. Tučňáky pochytali a za zdařilý lov si odnesli novou černou perlu.

Zde jsou výsledky pirátských týmů:

PIRÁTSKÝ TÝM

LOV TUČŇÁKŮ

Kpt. Černá perla

4:16:27/ splněno

Kpt. Mořská Lou

4:14:54/ splněno

Kpt. Gejmr

4:14:55/ splněno

Kpt. Jack Sparrow

4:53:63/ splněno

Kpt. Papouščí pírko

4:00:72/ splněno

Kpt. Morgan

3:51:64/ splněno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Lov_tucnaku

 

 
KVĚTEN      PIRÁT VELKÁ NOHA

Kapitán Velká noha je dost upovídaný. Neustále něco pirátům vypráví, nikdy pusu nezavře. Piráti si na to už zvykli. Někdy jim to ovšem leze na nervy. Jenže co mají dělat? Kapitána musí prostě poslouchat. Ale při dlouhých plavbách už je to nebaví a chtějí taky odpočívat. A tak přemýšlejí, jak kapitánovi zacpat na chvíli ústa. Víte, co vymysleli?

Úkol: Přenášení vody

Úkolem posádek bylo vžít se do kůže kapitána. Piráti museli přenášet vodu do sklenice, ale jen pomocí úst. A pozor, to není nic jednoduchého! Naštěstí se ukázalo, že posádky lodí mají silné týmy a vodu přenesly. Odměnou jim byly černé perly, které si přidali do svých měšců.

Zde jsou výsledky pirátských týmů:

PIRÁTSKÝ TÝM

PŘENÁŠENÍ VODY

Kpt. Černá perla

3,5 cm/ splněno

Kpt. Mořská Lou

5 cm/ splněno

Kpt. Gejmr

6 cm/ splněno

Kpt. Jack Sparrow

4 cm/ splněno

Kpt. Papouščí pírko

5 cm/ splněno

Kpt. Morgan

5,5 cm/ splněno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: zsbo.rajce.idnes.cz/Prenaseni_vody

 

DĚTSKÝ DEN S HASIČI

Ve středu 5. června 2019 uspořádali borovanští dobrovolní hasiči spolu se zásahovou jednotkou SDH Borovany v rámci Mezinárodního dne dětí pro
žáky z naší základní školy akci pod názvem „DĚTSKÝ DEN S HASIČI.

 Sportovní areál u fotbalového hřiště zaplnilo kolem 100 dětí ze školních družin a školního klubu. A co všechno si hasiči pro děti přichystali? Bylo to několik druhů ukázek jak ze soutěžních disciplín, tak i z náročné práce hasičů.

Na prvním stanovišti si děti mohly vyzkoušet různé štafety, přeběhnout lávku, přeskočit překážku, napojit hadici na hydrantový nástavec, přenést 10 m hasicí přístroj a také hasičskou hadici. Na první pohled vše vypadalo jednoduše, ale pro některé děti to byl opravdu oříšek. Vždyť přeběhnout lávku, to chtělo pořádnou dávku odvahy. Zastříkat si z ruční džberové stříkačky na kuželky však všechny děti moc bavilo!

Na druhém stanovišti si hasiči připravili pro děti požární útok. Nejdříve jim vysvětlili a ukázali všechny potřebné technické prostředky, se kterými soutěžní družstva pracují. Pak si děti mohly nasucho pospojovat všechny hadice a roztáhnout celé dopravní a útočné vedení. Rozhodčí dal pokyn ke startu a děti natáhly hadicové vedení s rozdělovačem na dva proudy C. Rychle běžet a k tomu tahat tak těžké hadice nebylo vůbec jednoduché.  

Na třetí stanoviště se moc děti těšily. Konečně viděly, jaká hasičská technika se vlastně vozí v hasičském zásahovém autě. Hasiči totiž přijeli s cisternovou automobilovou stříkačkou CAS MAN 15. Členové zásahové jednotky dětem ukázali techniku, se kterou jezdí k požárům a dalším potřebným zásahům. Pak si děti mohly ještě vyzkoušet, jaké je to zastříkat si s vysokotlakovou proudnicí přímo z cisterny.

Na závěr soutěžní družstva žen a mužů předvedla opravdový soutěžní požární útok. Mnozí z nás zůstali koukat s otevřenou pusou! Nezbývalo nic než hasičům pořádně zatleskat.

Děkujeme všem hasičům za velmi pěkné ukázky a krásně strávené odpoledne. Počasí vyšlo nad naše představy a dětem se tento den moc líbil.

 Ještě jednou velký dík borovanským hasičům!

 

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Den_deti_cerven_2019

 

 

ČERVEN      KOKOSOVÝ OSTROV

Po dlouhé cestě se konečně piráti vrátili domů na Kokosový ostrov, kde začali vykládat veškerý svůj náklad, jehož součástí byla i největší uloupená kořist – truhlice se zlatem, drahými kameny, diamanty, perlami a zlaťáky. Tento poklad na tajném místě zakopali, aby ho nikdo jiný nenašel. Avšak na Kokosový ostrov jsme dopluli i my a naším úkolem bylo právě najít dobře ukrytý poklad. Co myslíte, zvládli jsme to?

Úkol: Cesta za pokladem

Malí piráti připluli na ostrov, který byl plný krásných kokosových stromů. Při bližším pozorování zjistili, že se po celém území ostrova nacházejí rozházené papírky různých barev, kde každá barva byla za jiný počet bodů. Během časového limitu měli piráti najít co nejvíce těchto barevných lístečků. Úkol úspěšně splnili, truhlu s vytouženým pokladem našli, a tím plavba malých pirátů skončila. Ti nejstatečnější z každé posádky si převzali pirátské glejty, odměny a dopis od pirátského krále Jacka Sparrowa se slovy:

„Milí piráti,

v letošním roce jste se toužili stát piráty, chtěli jste se vydat na pirátskou plavbu, pluli jste po moři a zažili různá dobrodružství, plnili jste úkoly, které pro vás připravili každý měsíc kapitáni pirátů. Projevili jste svou šikovnost, zdatnost a obratnost i chytrost. Na závěr jste našli opravdový pirátský poklad, který se ukrýval na Kokosovém ostrově.

Přeju Vám krásné prázdniny a těším se, že mnohé z vás uvidím někde plavat v moři. A teď už nezbývá nic jiného než pirátský pozdrav A – hoj!“

S pozdravem pirátský král Jack Sparrow

PIRÁTSKÝ TÝM

POČET BODŮ

Kpt. Černá perla

160/ splněno

Kpt. Mořská Lou

349/ splněno

Kpt. Gejmr

263/ splněno

Kpt. Jack Sparrow

190/ splněno

Kpt. Papouščí pírko

233/ splněno

Kpt. Morgan

280/ splněno

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/CH_Pirati_poklad

 

 

 

© Double L-art

Základní škola Borovany