Základní škola Borovany - Škola pro život

Výběr akcí roku 2009/2010

 

Pohár rozhlasu České Budějovice

  V letošním školním roce jsme se opět zúčastnili atletických závodů "POHÁR  ROZHLASU".
  Starší i mladší žáci obsadili 8. místo. Starší děvčata byla na 6. místě a nejúspěšnější
  byly mladší dívky, a to na 3. místě. Zaslouženě získaly bronzové medaile. Blahopřejeme.
                                                                              Eva Kopřivová

 Fotoreportáž ZDE :
zsbo.rajce.idnes.cz/Pohar_rozhlasu_ml._zaci_a_zakyne/

9.třídy v Praze a Lidicích

65. výročí ukončení 2. světové války si žáci 9. tříd připomněli  návštěvou památníků v Praze a Lidicích. Obě místa jsou symbolem tragédie,ale i statečnosti našeho národa v době nacistické okupace.

V Národním památníku hrdinů heydrichiády v Resslově ulici v Praze zhlédli deváťáci čtyřicetiminutový dokumentární film věnovaný přípravě a provedení atentátu na R. Heydricha. Poté si prohlédli kryptu, v níž  se skrývali českoslovenští parašutisté, než hrdinně padli 18. června 1942. Půl hodiny pak žáci strávili v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

V Lidicích zavítali nejdříve do muzea. Multimediální expozice s názvem A nevinní byli vinni mapuje historii Československa až do lidické tragédie, připomíná původní Lidice  a obyvatele  a končí vyprávěním lidických matek a dětí. V rozlehlém areálu se žáci zastavili u zdi Horákova statku, hromadného hrobu, prodleli i v místech bývalé školy a kostela. Snad nejvíce zapůsobilo  na každého sousoší 82 zavražděných lidických dětí. Prohlídka byla ukončena v Růžovém sadu, který byl obnoven v letech 2001 – 2003. Dnes obsahuje přes 200 kultivarů       růží z celého světa.

 

                                                                                                                                Jan Sluka

 

       Rej čarodějnic

 

       I v měsíci dubnu pokračuje naše spolupráce s MŠ. Paní učitelky s předškoláky nás pozvaly na již tradiční slet čarodějnic. Nejen žáci 1. a 2. tříd, ale i jejich rodiče se zapojili do přípravy kostýmů a rekvizit. Společně jsme nacvičili písničku a vyprávěli si o filipojakubské noci.

       30. dubna se vydal čarodějnický průvod na svou promenádu městem. Počasí se nám vydařilo, proto jsme si vše velmi užili a s námi i rodiče, prarodiče a občané města. Naše společné rejdění jsme zakončili zpíváním nacvičené písničky před budovou školy pro pana ředitele, ostatní pedagogy a žáky.

                                                            Mgr. D. Čeňková, Mgr. P. Plchová

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Rej_carodejnic/

 

Hudební nástroje vypravují

 

Už jsme o sobě dlouho nedali vědět. To neznamená, že jsme nic zajímavého neprožili.  Již podruhé jsme se vypravili do koncertní síně O. Jeremiáše. Herec Roman Kyselka nám představil jednotlivé hudební nástroje Jihočeské komorní filharmonie. Zjistili jsme, že každý má jiný zvuk, jinou barvu, že se hodí pro vyjádření jiné situace. Když se dají dohromady, dokáží vyprávět. Výstižně dokreslily atmosféru Pohádky o veliké řepě a Pohádky o princezně žabce pod taktovkou dirigenta Hynka Farkače . Hudba vyšla z dílny známého hudebního skladatele Ilji Hurníka.

                                                                                žáci 5. ročníku ZŠ

Tajemství vesmíru přitahuje

 

 Země ve vesmíru – to je obrovské dobrodružství, mnoho tajemného, něco,  před čím má člověk respekt, ale zároveň něco, co nás láká. Chceme si zodpovědět   mnoho otázek, které nás napadají , podíváme-li se na večerní oblohu. Jak daleko jsou od nás hvězdy, proč svítí, je na některé planetě jiných galaxií život, co jsou černé díry atd.. Spoustu odpovědí jsme  získali v hodinách přírodovědy,  pro další jsme si dojeli do budějovického planetária a na některé si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

                                                                                 žáci 5. ročníku ZŠ

Fotoreportáž z projektu Fantazie budoucnosti: zsbo.rajce.idnes.cz/Projekt_5.A_-_Fantazie_budoucnosti/

Výlet na farmu

 

        V první a druhé třídě se učíme především v hodinách Prvouky také o hospodářských zvířatech. Už víme, že člověk je chová nejen pro jejich přímý užitek, ale také pro radost, co poskytují a jaký je jejich význam. Abychom se neučili jenom z knih a obrázků, jeli jsme na návštěvu přímo na blízkou farmu v Mysletíně.

         Zaměstnanci nás mile přivítali a provedli po celé farmě. Zajímavou a věku přiměřenou formou jsme se dozvěděli mnoho nového. Naše prohlídka začala v hřebčíně, dále jsme viděli klisny s čerstvě narozenými hříbaty, která žáky nadchla nejvíce. Pro koně jsme si připravili dobroty a ti odvážnější pod dohledem ošetřovatelů je krmili. Ve venkovních prostorách jsme sledovali i trénink jezdců se sulkami.

           V další stáji jsme viděli kozy a čerstvě ostříhané stádo ovcí s jehňaty. I tady byly děti nadšené, protože si mohly mláďata pohladit. Poslední naše zastavení bylo v kravíně.

            Zdejší farma je velice pěkně upravená, děti se vrátily plné dojmů a všichni moc děkujeme majiteli, že nám návštěvu umožnil.

                           Mgr. Dana Čeňková, Mgr. Petra Plchová

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Druhaci_na_statku_Mysletin/

 

 

 

Pojďte s námi do knihovny

 

          Naučit se číst je jeden z velkých zlomů v životě školáka. Probíhá nejen ve školním prostředí, ale zasahuje do života celé rodiny. Je nezbytně nutné se začínajícím čtenářům věnovat, protože čtenářské dovednosti ovlivní průběh vzdělávání. Musíme však říci, že zájem o čtení  velmi klesá, proto se snažíme od samého začátku v dětech probudit nadšení pro četbu.

           Po opakování písmen a každodenním cvičením se slovy si konečně vezmeme knihu plnou pohádek a čteme. Rádi také posloucháme čtení druhého – kamaráda, paní učitelky, prarodičů, rodičů či sourozenců. Prostředí, které podněcuje zájem o četbu, najdeme v naší knihovně. Spolupráce je na dobré úrovni. Děti zde mají možnost si knihy nejen vypůjčit, ale příjemně zde mohou trávit i svůj volný čas. Každý rok je pro školáky připraveno zajímavé povídání o knihách a možnostech využití zdejších služeb. Je to pro nás zpestření výuky čtení a děti vždy odchází spokojené a některé z nich se stanou i pravidelnými návštěvníky.

   Mgr. D.Čeňková, Mgr. P.Plchová

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Navsteva_knihovny/

 

 

Exkurze v DP ČB

 

S žáky 3. ročníku jsme navštívili Dopravní podnik města České Budějovice, a. s., kde nám bylo sděleno mnoho informací o autobusech a autobusové dopravě. O tom všem se nejen povídalo, ale ledacos jsme si mohli na vlastní oči prohlédnout a něco i vyzkoušet. Procházelo se lakovnou a opravnou, kde byly opravované i téměř úplně rozebrané autobusy. Zde byla možnost prohlédnout si opravené historické vozidlo. Na závěr jsme projeli mycí linkou a dostali lístky, které jsme si mohli označit. Každý z nás si vyzkoušel, jaké je to sedět za volantem autobusu.

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Exkurze_v_DP_CB/

 

Výsledky školního kola matematické olympiády

Úspěšní řešitelé školního kola:

Jakub Váňa                8.A

Marie Kanděrová        8.A

Monika Pavlová          8.A

Adam Odvárka           8.B

Antonín Tušl              8.B

Tomáš Vicek              8.B 

            - Všem gratulujeme. Na základě posouzení pořadateli, postoupí nejlepší žáci do okresního kola.

Bílá vločka opět v Borovanech

          Výuka přírodovědy v 5. třídách zahrnuje mimo jiné i nauku o člověku, stavbě a fungování těla. Důležitou součástí a zároveň i zpestřením vyučování bývá kurz první pomoci v podání studentů VOŠ Bílá vločka z Českých Budějovic. Jejich letošní návštěva se zvlášť vydařila. Ukázali obvazové techniky, fixace, dýchání z úst do úst, transport zraněného, vybavení záchranářského batohu a jiných moderních pomůcek. Akce střídala akci, děti se živě zapojovaly do řešení modelových situací s důrazem na klid, rozvahu a výběr nejvhodnějšího postupu. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ byla ukázka slaňování. Nikdo nevynechal příležitost k tomu, smět si sáhnout na vše, co zná z televizních seriálů, vše si vyzkoušet.

          Udržet po celé dopoledne téměř padesátku neposedných školáků vyžaduje maximální nasazení a zápal pro věc.

Čtveřice záchranářů nás přesvědčila, že si své povolání vybrala správně. Nejedno z dětí si po skončení kurzu přálo jít v dospělosti stejnou cestou.

Fotoreportáž  ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Bila_vlocka_opet_v_Borovanech/

Borovanský zvonek 2010

 

Na prvním stupni ZŠ se každoročně pořádá pěvecká soutěž. Třiapadesát zpěváků potvrdilo, že v borovanské škole lidová písnička“ nezahyne“. Porota ve složení Mgr.Mária Mertlová, Mgr. Jana Šimková a  Mgr. Václav Tröstl měla těžké rozhodování.Většina soutěžících si vedla skvěle. Přesto musela sestavit pořadí.

 

1. kategorie-žáci prvních tříd – 8 sólistů

 

    1. místo – Tereza Čiháková 1.B

    2. místo – Eliška Milštainová 1. B

    3. místo – Marek Pártl 1.A

                   -Lenka  Korandová 1.B

 

2. kategorie – žáci druhých a třetích tříd – 20 sólistů

 

    1. místo  - Aneta Štanglová 3. A

                   – Barbora Dvořáková 3. B

    2. místo –  Veronika Dolejší 2. B

                  -  Lucie Hanzalová 3. B

    3. místo -  Hana Tomková 3. A

                  -  Klára Svitáková 3. B

                  - Veronika Malíková 3. B

 

3. kategorie – žáci čtvrtých a pátých tříd – 25 sólistů

 

    1. místo – Alena Vávrová 5.A

                  - Barbora Tlamsová 5.A

    2. místo – Anna Radová  4. B

                  - Štěpán Zeman 5. A

                  - Barbora Koubová 5. A

                  - Andrea Peštová 5. B

                  - Pavlína Beránková 5. B

    3. místo – Michaela Waldingerová 4. A

                  - Laura Bromová  5. B 

                  - Alexandra Ochozková 5. B

 

3. kategorie – duo

 

    1. místo – Andrea Peštová – Laura Bromová

    2. místo – Alexandra Ochozková – Laura Bromová

                  - Barbora Čermáková – Štěpán Zeman

    3. místo – Petra Bohdalová – Barbora Koubová

 

Všem soutěžícím gratulujeme !

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Borovansky_zvonek/

 

 

Soutěž "Finanční gramotnost"

     2. února 2010 se uskutečnilo školní kolo soutěže "Finanční gramotnost". Posláním soutěže je neformální posouzení úrovně znalostí žáků druhého stupně základních škol  v této oblasti. Seznámit je s praktickou stránkou finanční problematiky a pomoci jim v orientaci v ní.
    Soutěž je organizována jako vícekolová (školní, okresní a krajská kola; závěrečná kola celostátní).

    Rok 2010 byl Evropskou unií vyhlášen Evropským rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Jedna z prioritních oblastí, na níž je zaměřena evropská politika v tomto směru, je prevence sociálního vyloučení formou vzdělání finanční gramotnosti. Soutěže se zúčastnila většina žáků 8. a 9. ročníku. Výsledky budou k dispozici v polovině března na našich webových stránkách. Nejlepší tři žáci naší školy postoupí do okresního kola.

O přestávce bez nudy

David Babka, Iveta Břečková a Bára Čermáková ze 4. A  a Daniela  Votrubová ze 4. B se o přestávkách  jistě nenudí. Stačili si kromě svačiny  a kamarádů všimnout, že na  nástěnky chodby připravili páťáci výsledky   svého tříměsíčního putování po Jihočeském kraji. Alexandra Ochozková a Veronika  Koblihová  ve své části o historii Borovan navíc ukryly kvízové otázky. Pokud je někdo objevil a pozorně pročetl zbytek jejich rozložené knihy, dokázal snadno správně odpovědět a získat drobné odměny. To se právě  Davidovi, Ivetě , Báře a Daniele podařilo.

Výsledky školního kola recitační soutěže

 

I. kategorie - 2. a 3. ročník - 16 recitátorů

 
  1. místo  Barbora Dvořáková - III. B
  2. místo  Klára Svitáková  -  III. B  
                Hana Tomková - III.A
  3. místo  František Pavel - II. A
                Jan Kouba - II. B
 

II. kategorie - 4. a 5. ročník - 17 recitátorů

   
     1. místo  Laura Bromová - V.B  
                   Zita Eberlová - V. A
     2. místo  Monika Jarošová - V.A
                   Iveta Nováková - IV. A
     3. místo  Barbora Tlamsová - V. A
                   Tereza Frdlíková - V. B
 
Gratulujeme vítězům!
 
 

Škola v obklíčení sněhuláků

         Pro připomenutí šikovnosti a zápalu do práce žáků 1. stupně naší školy přinášíme několik fotografií, které nám připomenou celou armádu sněhuláků u naší školy. Škoda jen rozmarů počasí, které na kráse sněhových krasavců nepřidaly. S tím se však musí počítat... Větší škoda řádění některých nenechavců, kterým zřejmě radost ostatních vadí.
Fotografie najdete ZDE: zsbo.rajce.idnes.cz/Snehulaci/

Biologická olympiáda prověřila šikovnost našich žáků

          V úterý 26. ledna se po vyučování konalo v učebně přírodopisu školní kolo biologické olympiády.  Tento školní rok je olympiáda zaměřena na téma „Ptáci vyskytující se na území České republiky“. Školní kolo se skládalo ze 3 částí. Teoretické znalosti si žáci prověřili v testu, který byl zaměřen na typické znaky ptáků a na způsob života jednotlivých skupin ptáků. Praktická část se dělila na poznávání přírodnin a práci s mikroskopem. Žáci se pokusili rozeznat 20 druhů ptáků  a 10 druhů rostlin ze svého okolí. Laboratorním úkolem bylo pod mikroskopem prozkoumat stavbu ptačího pera ve spojitosti s létáním ptáků.

          Celkem se školního kola zúčastnilo 23 žáků, v kategorii D (6. a 7. třídy) se zúčastnilo 13 žáků a v kategorii C (8. a 9.třídy) 10 žáků. Nejúspěšnějšími žáky v kategorii D při maximálním dosaženém počtu 80 bodů  byl Václav Valíček ze 7.A s počtem 63b, Michal Kodera ze 7.A a Michaela Adamcová ze 6.A s 62b a Knechtl Vladimír ze 7.B s 60,5b. V kategorii C byl nejúspěšnějším řešitelem Vít Náhlík z 9.B s dosaženými 53,5b z celkového počtu 75b, v těsném závěsu Jana Frojdová z 8.A s 53b a Iveta Brabcová také z 8.A se 49,5b.

          Věřím, že všem zúčastněným přinesla účast v olympiádě nové zážitky a zkušenosti a doufám, že i drobné neúspěchy neodradí žáky v poznávání rozmanitosti přírody kolem nás. Všem úspěšným i méně úspěšným řešitelům gratuluji, děkuji za hojnou účast a příjemnou spolupráci a přeji hodně školních úspěchů.

                                                                                   Mgr. Lenka Machatová

Kompletní výsledková listina : Vysledky BIO 2010.pdf (46,8 kB)

Třída  4.A  hrála  divadlo

     Na 1.stupni je náplní současného školního roku projekt nazvaný "Stavba domu".

V souvislosti s tím se rozhodla naše třída 4.A  nacvičit pro ostatní děti divadlo.

Motivem pohádky měla být také stavba domu. Většinu z vás jistě hned napadne pohádka "Tři prasátka".

     Děti byly nadšené! Rozdělení rolí se na začátku neobešlo bez několika slziček. Ve třídě bylo hned nejméně 14 budoucích hereckých prasátek, bohužel v pohádce byla jenom tři. Do nacvičování jsme se pustili s radostí. Děti se velice rychle naučily texty.

     Pohádku jsem ještě doplnila o další postavy (živly, které boří nedobře postavené domečky), hrané texty se střídaly s řečí vypravěčů (těch bylo dokonce 7). Aby se pohádka povedla, museli zde být také šikovní "kulisáři", kteří ve správnou dobu přináší a odnáší rekvizity. Na pohádce se nakonec podílela celá třída.

     S pomocí paní učitelky, která v naší třídě učí pracovní vyučování, si děti vytvořily kulisy pro naši hru.

     Poslední den před pololetními prázdninami byla naše velká premiéra (naštěstí nikdo neonemocněl na poslední chvíli).  Pohádku jsme hráli pro naše spolužačky a spolužáky z 1.stupně. Po vystoupení jsme sklidili velký potlesk. Myslím si, že děti měly velikou radost, že se nám hra povedla. Já samozřejmě také.

     Třída 4.A  si určitě zaslouží velikou pochvalu za svou snahu a píli.

                                                                                                                                          Třídní učitelka 4.A

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Divadlo/#album

Chcete zpestřit žákům hodiny přírodovědy

 

Právě pod tímto názvem dostala  škola nabídku výukových programů z Gymnázia Trhové Sviny. Obsahuje výběr jednoduchých, ale zajímavých přírodovědných pokusů koncipovaných pro 4. a 5. ročník. Výhodou je, že k předvedení stačí běžná učebna. Ve 4. třídách se právě probírá učivo z neživé přírody – měření veličin. Žáci by z pouhého výkladu nepochopili podstatu učiva, navíc je nutno vzbudit jejich zájem. Proto v hodinách probíhají skupinová i individuální měření. Ale při souhrnném opakování se nestačí znovu vše předvést. Proto nabídka přišla právě včas. Navíc předvádějícími budou studenti. Často si totiž zejména děti dovedou vzájemně objasnit problémy lépe. Jsou si blíž myšlenkovými pochody. S kolegyní jsme tedy nabídku akceptovaly.

 

Před vyučováním dorazila skupina gymnazistů s paní Mgr. H. Kunzovou. Prošli školou, jako by to tu znali. To nás trochu zarazilo, ale jen na moment. Prostě „pachatelé se vrátili na místo činu“. Tři ze skupiny byli totiž naši bývalí žáci, kteří přešli z 5. třídy na 8leté gymnázium. Ve třídě si připravili pět pracovišť pro pět skupin žáků. Na prvém stanovišti si žáci zopakovali vážení a přesvědčili se, že i vzduch má určitou hmotnost. Lístečky s pojmy rakouský loket, pražský loket, píď, palec atd. a klubíčka provázků zaplnily lavici druhého stanoviště, které žáky zavedlo do historie měření délky. Že čas je někdy relativní, si všichni uvědomili na třetím stanovišti. Odtud si navíc odnesli pomůcky na výrobu jednoduchých papírových slunečních hodin. Jak zjistit objem nepravidelného tělesa, předvedli právě naši bývalí žáci. O kouzlo se postaral student na posledním stanovišti. Dokázal, že voda může mít i jiný bod mrazu než 0 °C. Všichni prošli všemi stanovišti, bavili se, a aniž by si to uvědomili, zopakovali si vše, co bylo třeba. Nikdo nechtěl věřit, že hodina se nachýlila ke konci. Určitě mezi námi gymnazisté nebyli naposled.

 

Mgr. Karla Sluková

Výukové programy Cassiopeia

Každoročně využíváme nabídky výukových programů centra ekologické a globální výchovy CASSIOPEIA. Jedná se o interaktivní výchovně- vzdělávací lekce, které se zabývají environmentální, sociální a multikulturní tematikou. Děti pracují v malých skupinách, střídají aktivity vnímavé, tvůrčí, prožitkové a pohybové.

Programy máme časově rozvrženy na celý školní rok.V říjnu se uskutečnily programy: Včelka Mája a Motýlí kouzla. Prvňáky vzala na návštěvu včelka Mája do svého domečku- včelího úlu. Druháci jednoduše pronikli do života motýlů. V lednu se děti v první třídě společně s liškou vydaly do hlubokého lesa za lesními zvířátky, jejich potravou a pelíšky. Jak žijí mravenci poznávali druháci- postavili mraveniště, sháněli potravu a unikali nástrahám nepřátel.

Děti odcházejí vždy spokojené a obohacené o mnoho nových poznatků.

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Cassiopeia/

 

Divadelní představení v MŠ Borovany

            6.ledna 2010 jsme viděli velmi působivé divadelní představení, na které nás pozvala mateřská škola. Pohádkové vyprávění Ťuka a Bzuka o adventu a Vánocích, které zahrály na profesionální úrovni paní učitelky M. Dudová a P. Rodějová, zaujalo nejen žáky prvních a druhých tříd, ale i nás dospělé. Rádi bychom poděkovali za pozvání a těšíme se na další kulturní zážitek s nimi.

 

Stromeček pro zvířátka

Není pochyb, že i zvířátka si o Vánocích ráda smlsnou. Děti z naší školy na ně myslí, proto jim připravily malou nadílku. Zkuste to někde v lese taky...

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Stromecek_pro_zviratka/

Vánoce ve školce

Konečně jsme se dočkali 17. prosince a mohli jsme se vydat na vánoční návštěvu za našimi kamarády do mateřské školky. Děti měly pro nás připravené překvapení- zahrály nám divadelní představení s vánoční tématikou a pohostily nás cukrovím a dětským punčem. Dostali jsme společné dárky, ale naši prvňáci i druháci se nenechali zahanbit a každému předškolákovi předali dárek , který sami zhotovili. Popřáli jsme si vzájemně veselé Vánoce a zazpívali si koledy.

Fotoreportáž ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Vanoce_ve_skolce/

Vánoční pečení

Vánoce už jsou opravdu blizoučko. Pozvánky pro maminky, babičky a tatínku jsme už dávno rozdali a den našeho pečení vánoček a perníčků už je tady. Hodné paní kuchařky nám zadělaly těsto na vánočky, maminky nám pomohly zadělat na perníčky a mohli jsme se dát do práce.

Ruce se nám sice malinko motaly, ale všechno dobře dopadlo a vánočky už jsme dávali do trouby. Pak jsme vykrajovali z perníkového těsta různé tvary zvířátek, hvězdiček, stromečků…. Nakonec jsme si pustili vánoční koledy a perníky krásně nazdobili. Moc děkujeme všem maminkám, babičkám a tatínkům za jejich velkou pomoc.

Fotoreportáž  ZDE : zsbo.rajce.idnes.cz/Vanocni_peceni_II/

 

 

Exkurze Nové Hrady

 

    Žáci 9. tříd podnikli velmi zajímavou exkurzi do Nových Hradů. Exkurze se skládala ze tří částí. Jako první jsme si prohlédli výstavu překrásných přírodních scenérií Novohradska na zdejším zámku. Bohatou výstavu doprovázel odborný výklad o historii i současnosti této oblasti, který byl velmi vtipný, zajímavý, ale i velmi poučný. Poté jsme se nemohli dočkat na jen pár kroků vzdálený biologický ústav. Ústavem nás provázely tři velice schopné pracovnice, které nás obsáhle seznámily se svou prací. Viděli jsme několik plně vybavených laboratoří, tajemství pěstování řas a dokonce jsme měli možnost nahlédnout pod mikroskop se vzorky DNA. Po cestě zpátky, jsme měli tu možnost nahlédnout do tajů výrobny Dobré vody, kde nás seznámili s celým procesem výroby až po export hotových výrobků.

Exkurze se nám velice líbila a byli bychom rádi, kdyby takových akcí bylo více.

Žáci 9.tříd

Fotografie: zsbo.rajce.idnes.cz/Exkurze_Nove_Hrady/

 

Soutěžíme a myslíme na zvířata

 

          Před nástupem paní Zimy proběhla v základní škole soutěž ve sběru kaštanů a žaludů.

Děti sebraly a přinesly pro lesní zvěř 292 kg kaštanů a 153 kg žaludů.

          Nejlepšími sběrači kaštanů se stali tito žáci:

1.místo: Jiří Kutta – 1.B

2.místo: Michaela Vaisová – 4.B

3.místo: Ondřej Hruška – 3.B

          Ve sběru žaludů si nejlépe vedli tito žáci:

1.místo: Kristýna Hrušková – 1.B

2.místo: Lukáš Hruška – 1.A

3.místo: Vojtěch Frdlík – 1.B

 

 

 

Okresní přebor základních škol v plavání  

 

          Pátek 13. listopadu nebyl pro žáky základní školy, kteří nás reprezentovali v okresním přeboru základních škol v plavání, vůbec smolným dnem.

          Družstvo děvčat ve složení Lea Cinerová, Karolína Kambová, Šárka Stodolovská a Jiřina Hajná obsadilo 3. místo a chlapci ve složení Jan Doležal, Vlastimil Havrlant, Tomáš Vlček a Pavel Candra, vybojovali 2. místo.

 

Vánoční pečení

 

            Jsme druháci a ještě si rádi hrajeme, ale také se chceme něco naučit. Začátek školního roku utekl jako voda a nyní si užíváme podzimních radovánek. Dny se krátí a my už občas myslíme na Vánoce. A proč se na ně těšíme?

Protože:           je to hezký svátek

                        přiletí Ježíšek

                        Ježíšek je hodný

                        Ježíšek přinese dárečky

                        se mi líbí stromeček se světýlky

                        mám v pokojíčku betlém a svíčky s kometou

                        k večeři maminka usmaží kapra

                        padá sníh a můžu bruslit

                                   prskáme prskavky

                                   peču s maminkou cukroví

            Ve škole si v adventním čase vyprávíme o vánočních zvycích a tradicích. V letošním školním roce  máme před sebou mnoho práce. Musíme připravit drobné dárky pro kamarády z mateřské školky, kteří nás pozvali na návštěvu. Nesmíme zapomenout ani na zvířátka a ozdobit jim stromečky v přírodě. Zahrajeme si na dospělé a upečeme vánočky a perníčky. Aby se nám práce zdařila pozveme si na pomoc maminky, babičky a možná i tatínky.

            Tak nám držte palce, ať nic nespálíme!

Hrajeme si společně

           Abychom usnadnili předškolákům nástup do školy, budeme se s nimi častěji setkávat při společných akcích ve škole i ve školce. I prvňákům a druhákům jsou totiž blízké zájmy a hry dětí z mateřské školy.

            Všichni rádi malujeme, proto jsme si vyrobili malé dráčky, kamarády, a 6. listopadu 2009 jsme se sešli na společné drakiádě. Povětrnostní podmínky sice nebyly ideální, ale my jsme se nedali a běhali jsme s draky jako s větrem o závod.

Fotoreportáž zde: zsbo.rajce.idnes.cz/Drakiada_ZS_a_MS_Borovany/

 

Symfonický orchestr

Ani symfonický orchestr za žáky do školy přijet nemůže. Proto vždy páťáci jezdí za ním. Navštěvují koncerty Jihočeské komorní filharmonie. Připravuje skvělé programy pro děti. V síni O. Jeremiáše dává možnost nahlédnout zábavnou formou do života a skladatelské dílny velikánů české i světové hudby. Letos jsme zhlédli program Ach, ty slavné děti aneb Hudební velikáni v krátkých kalhotách, koncert s podtitulem: To jsi napsal sám, Felixi? Dílo tvůrce známého svatebního pochodu F. Mendelssohna - Bartholdyho nám kromě filharmonie představil i DPS Carmína. Celý program slovem provázela skvělá dvojice PhDr. Ilja Šmíd společně s Honzíkem, který vystoupil v dobovém kostýmu a představoval malého Felixe.

 

Hudební výchova u varhan

Slyšet majestátné tóny varhan na vlastní uši a vidět varhany na vlastní oči nemá možnost každý žák páté třídy každý den. Požádala jsem proto o spolupráci ZUŠ. Velmi ochotně se nás ujal Mgr. K .Ochozka mladší a věnoval nám svůj volný čas. Pana faráře požádal o dovolení využít  varhany k výuce hudební výchovy. A už nic nebránilo tomu  seznámit všechny  se stavbou a historií tohoto nástroje. Každému se na chvíli zatajil dech pod dojmem  prvních  tónů nesoucích se kostelní lodí. Neméně děti udivilo, že v Borovanech existují „malé varhany“ - positiv, které svým stářím nesou evropský primát. A stane–li se, že se porouchají? V Borovanech sídlí varhanářství schopné opravit je, dokonce i vyrobit nové.

 

 

Klášter nebo zámek

Kým a k jakému účelu byly stavěny budovy, které dnes většina borovanských občanů nazývá zámek, šli zjistit žáci pátých tříd do místního muzea. To a mnohé další se dověděli z poutavého průvodního slova paní  Ing. A. Seberové,  která si na nás udělala čas. Do školy jsme se vraceli přes park. Zastavili jsme se u dvou dřevěných soch. Téměř všichni už věděli, koho představují.

 

 

 

Turnaj v miniházené v Českých Budějovicích

27. října se v hale TJ Lokomotiva v Českých Budějovicích konal házenkářský turnaj. Naší školu úspěšně reprezentovalo družstvo žáků ze třídy 5.A ve složení Matěj Šesták, Jakub Musil, Karel Štangl, Patrik Bohuš, Tomáš Heinzl, Jiří Milštain a Ondřej Sviták. Náš tým skončil v celkovém pořadí na velmi pěkném 5. místě ze 14 týmů. Toto umístění naší školy v tomto turnaji je nejlepší od jeho založení.

 

Podrobná tisková zpráva:

Pro děti základních škol byl vypsán turnaj v miniházené, který uspořádala Lokomotiva Č. Budějovice. „Město organizátorům za uspořádání turnaje děkuje,“ nechal se slyšet náměstek primátora města Č. Budějovice Rudolf Vodička při setkání s organizátory turnaje, kterými byly TJ Lokomotiva ČB ve spolupráci s VZP a Policií ČR. „Je moc dobře, že se podobné akce konají,“ doplnil čestný host turnaje Jiří Krauskopf, který z pozice ředitele Gymnázia olympijských nadějí pomáhal s organizačním zajištěním. V kategorii starších vyhrála ZŠ Pohůrecká, v mladší kategorii byla nejlepší ZŠ N. Hodějovice. 

Budějovický pohár v miniházené přivítal 21 školních týmů. Již čtvrtý ročník Budějovického poháru v házené 4+1 přivedl do haly TJ Lokomotiva více než 160 dětí ze základních škol Českobudějovicka. 

„Na palubovce se utkalo osm týmů v kategorii prvních až třetích tříd a třináct týmů v kategorii čtvrtých ař pátých tříd," uvedl za organizátory Milan Švec. Celkem bylo v 58 zápasech nastříleno 690 branek. Nadšenému zápolení školáků přihlíželi pozvaní představitelé spolupracujících subjektů, např.náměstek primátora statutárního města Č. Budějovice Rudolf Vodička, tajemník ČBSTO  Vladimír Cahák, ředitel Gymnázia olympijských nadějí Jiří Krauskopf, ředitel základní školy Pohůrecká Jaroslav Kala, mluvčí Policie ČR v Č.Budějovicích Regina Tupá a mluvčí cizinecké policie v Č. Budějovicích Simona Daňková.

Doprovodné akce

Poprvé byl sportovní program ve sportovní hale doplněn doprovodnými akcemi partnerů. „Všeobecná zdravotní pojišťovna prezentovala podporu zdravého životního stylu," vypočítává Milan Švec.  „Cizinecká policie představila školákům moderní techniku k okamžitému prověření pravosti úředních listin, dokladů a peněz, takzvaný Schengen_Bus. Policie České republiky kromě svého programu preventivně informační skupiny předvedla práci kriminalistů při zajišťování stop, skupina „bojařů“ předvedla bojové umění a sebeobranu při zajištování pachatele." Studenti Gymnázia olympijských nadějí a organizátoři z oddílu házené Lokomotivy připravili bezproblémový průběh tohoto již tradičního sportovního dne základních škol.

Házenkářský projekt

Turnaj byl začleněn do projektu 1. Českobudějovická školní liga v miniházené, jehož hlavním partnerem je jihočeská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny pro podporu zdravého životního stylu u dětí mladšího školního věku. „Školní liga v miniházené je dlouhodobou soutěží mezi jednotlivými školami, je organizována do pěti samostatných turnajů a je organizována za klubové podpory oddílu házené TJ Lokomotivy."

 

Konečné pořadí

Konečné pořadí, kategorie 1-3 třídy:1. N. Hodějovice, 2. Suché Vrbné - Lokotka, 3. Bezdrevská, 4. Grünwaldova - Hokejky, 5. Dobrá Voda, 6.Pohůrecká -  Tygři, 7. Dukelská, 8.Grünwaldova  - Leďáci. Finále: S. Vrbné - N. Hodějovice 1:3.
Konečné pořadí, kategorie 4.-5. třídy: 1. Pohůrecká - Strážkyně, 2.Grünwaldova - Ještěři, 3. N.Hodějovice, 4.Grünwaldova - Vikingové, 5. Borovany, 6. Pohůrecká - Jelimani, 7. Suché Vrbné - Modří lvi, 8. Mladé B, 9.D. Voda, 10.Dukelská, 11.Bezdrevská, 12. Besednice, 13.Mladé A. Finále: Pohůrecká - Strážkyně -  Grünwaldova - Ještěři 5:4.
 
 
 
 

 Řemeslo má zlaté dno

tvrdí staré české přísloví. Pravdivost českých přísloví  vychází z životních zkušeností. Platí-li i tohle,  by museli   potvrdit sami řemeslníci. Jedno je však jisté. Zatím se bez jejich práce obejít neumíme. Každý už jistě zažil situaci, kdy v koupelně kape kohoutek, neodtéká vana, auto nechce startovat. Co teď? Rychle volat pro zručného řemeslníka. Ale problém. Právě nemá čas. Má mnoho práce. Je tedy dost řemeslníků? V 5. ročníku nastala diskuse. Padaly různé názory a zároveň vyvstaly různé otázky. Kdo je to řemeslník, co je to řemeslo a proč se vlastně začalo kdysi říkat, že řemeslo má zlaté dno. A kdy vůbec začala řemesla vznikat? Pustili jsme se do hledání odpovědí. Dostali jsme se až do dávné historie, kdy začala výroba hliněných nádob, a tak se zrodilo jedno z nejstarších řemesel – hrnčířství. Co takhle stát se alespoň na chvíli hrnčířem? Není nic lepšího než vidět na vlastní oči  a sám zažít. Proto jsme zavítali do keramické dílny v Nazaretu. Všichni obdivovali řemeslnickou zručnost  keramiků. Snažili se je napodobit a vyrobit vánoční dárek. Zjistili, že za zručností se skrývá mnoho píle  a trpělivosti. V Nazaretu pracují také tkalci. Práci na stavu ještě nikdo neviděl. O to bedlivěji pozorovali, jak vzniká tkanina. Navíc si obohatili slovní zásobu o odborné názvy.   

Všichni se do školy vraceli spokojeni a těší se, až jejich výrobek vyschne, bude vypálen a oni si ho budou moci odnést do školy na výstavku. Jestli někoho toto řemeslo oslovilo natolik, že se rozhodne věnovat se mu profesionálně, zjistíme už za čtyři roky.

 Karla Sluková    

      

BÍLÁ PASTELKA v ZŠ Borovany

 

Dne 15. října proběhla na území celé ČR veřejná sbírka na podporu speciálních výukových programů pro nevidomé a slabozraké. Školní žákovský parlament ve spolupráci s vedením školy zorganizoval sbírku i na naší škole. Přispělo celkem 91 žáků a zaměstnanců školy. Výtěžek 1.820 Kč je skvělým projevem naší solidarity a dobré vůle. DĚKUJEME všem, kteří přispěli na dobrou věc i organizátorům.

 

www.bilapastelka.cz/

 

Výstava slabikářů, učebnic a školních pomůcek

 

     Žáci naší školy se zaujetím navštěvují v těchto dnech po jednotlivých třídách Knihovnu Augustina Dubenského - výstavu slabikářů, učebnic a školních pomůcek.

Fotoreportáž zde:Výstava slabikářů

 

Evropský den bez aut

     V úterý 22. 9. vyrazili žáci čtvrtých tříd ZŠ Borovany do Českých Budějovic. Cílem jejich cesty bylo českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II., kde ekologické centrum Cassiopeia společně s dalšími partnery pořádalo Evropský den bez aut.

 

Celý text zde: Den bez aut.pdf

 

Energie a ekologie

V poslední době se stala živě diskutovaným tématem  energetika a zejména její efektivní využívání. Tisk a média poukazují na skutečnost, že správné a šetrné zacházení s energiemi bude určovat naši budoucnost. Vysoká odbornost  jej činí těžko srozumitelným pro dospělou populaci, natož pro mládež. Přitom právě posledně zmiňovaná skupina v sobě skrývá potenciál pro dosažení potřebných cílů v oblasti efektivního nakládání energiemi v budoucnu. Proto jsme požádali studenta Západočeské univerzity , aby nám zábavnou formou zprostředkoval důležité informace, aby vysvětlil základní pojmy -  ekologie, energie, elektřina,  její vznik, přeprava a využití. Tato  prezentace se stala součástí enviromentální výchovy.

 Krok za krokem Jihočeským krajem

Do projektu  5. tříd  Krok za krokem Jihočeským krajem  jsme zařadili besedu se starostou města PhDr. Stanislavem Malíkem. Navázala na výuku o státosprávním uspořádání  ČR. Cílem bylo získat povědomí o struktuře řízení města a o problematice komunálních voleb. V závěru žáci besedovali o tom, co se ve městě za poslední roky změnilo a podávali návrhy, jak přispět ke zlepšení života v  Borovanech.  

 

 

© 2009 double L-art

Základní škola Borovany