1. běh

Nakolická detektivní jednotka

Jaký je ten nejúžasnější způsob začít prázdniny? My, kteří trávíme toto období spoustou her, soutěží a hlavně zábavy v Nakolicích, o tom víme své. Letošní 1. běh LDT Nakolice byl navíc plný záhad, nevyřešených případů, dokonce i zločinů. Po táboře se nám potuloval nejeden bandita. Bát jsme se však nemuseli. Chránila nás totiž Nakolická detektivní jednotka (NA-DE-JE), která vždy vše řádně vyšetřila, pachatele odhalila a zatkla.

Všichni museli nejprve projít výcvikem, ve kterém se dozvěděli něco o práci čtyř speciálních jednotek: vyšetřovatelé – detektivové, forenzní technici, zásahová jednotka a zajišťovatelé důkazů. Při tomto cvičení jsme se naučili například vykopnout dveře, ale i co je to balistická křivka nebo k čemu slouží grafologie.  Důležité byly také informace o postupu při řešení případů. Na místo činu nejprve dorazí tým vyšetřovatelů – detektivů. Ti mají za úkol zjistit, co se stalo a vyslechnout případné svědky. Potom mohou nastoupit forenzní technici, jejichž hlavním úkolem je zpracovat důkazy, sejmout otisky apod. Po souhrnu výsledků práce těchto dvou jednotek by měl být pachatel odhalen. Nyní je čas pro zásahovou jednotku, která má oprávnění zločince zatknout. Před tím však musí získat zatykač. Během celé akce neustále pracují zajišťovatelé důkazů, kteří všechny poznatky a informace sepisují do protokolu. Vše musí být propracované do nejmenších detailů. Na konci dne se totiž tato zpráva o případu odevzdá a hodnotí. Teoretický výcvik je za námi, zbývá rozdělit se do jednotlivých jednotek a můžeme se pustit do řešení opravdových zločinů.

První případ na sebe nenechal dlouho čekat. Hned druhý den přiběhl do tábora bankovní úředník s prosbou o pomoc. Přes noc prý někdo ukradl všechny peníze z trezoru. Naše vyškolené týmy se hned daly do práce. Na konci dne byl úspěšně usvědčen a zatčen rybář. Druhou záhadou se stal záhonek, který přes noc nějaký vandal pošlapal. K jeho smůle však na místě činu nechal otisk své boty. Naši forenzní technici udělali sádrový odlitek stopy. Usvědčit pachatele pak už byla hračka. Další případ byl o trochu složitější. Z vězení totiž utekl zločinec. Při vyšetřování se ukázalo, že v útěku má prsty i vězeňský hlídač. NA-DE-JE však uprchlíka dopadla. Během výletu do Nových Hradů se přihodil další zločin. Našeho řidiče někdo při cestě přepadl a ukradl mu auto. Bylo na nás ztracené auto najít.

Vedle řešení případů probíhaly i sportovní soutěže. Zahráli jsme si turnaj ve vybíjené nebo ve fotbale s velikánským míčem a jiné. Konala se také nakolická olympiáda se zajímavými disciplínami.

Jako každý rok i letos ty dva táborové týdny utekly jako voda a najednou tu byl poslední večer. Každý netrpělivě očekával slavnostní vyhlášení výsledků. Že je tu opravdu konec, nám došlo, až když jsme měli medaile na krku. Pro tyto chvíle však máme spolehlivý lék. Příští rok se přece v Nakolicích zase sejdeme. Takže za rok ahoj!

LDT Nakolice I. běh