1. běh

Stroj času

Jako každý rok i letos jsme prázdniny zahájili v Nakolicích. Tentokrát byl 1. běh LDT Nakolice opravdu nadčasový. Napovídal tomu i název celotáborové etapové hry – Stroj času. Každý večer jsme zjišťovali, do jakého období nás stroj během noci přesune.

Po příjezdu do tábora byly děti rozděleny do pěti oddílů, a tak se po vyčerpávající cestě, při které hledaly části ze stroje času, mohly konečně ubytovat. Večer byl zahájen velkým táborákem, při kterém jsme zpívali, vzájemně se seznamovali a samozřejmě jsme sestavili a poprvé spustili stroj času.

Nejdříve jsme se podívali do pravěku, kde jsme lovili mamuty, slepicomuty, koňomuty, žížalomuty a jiná pravěká zvířata. Další den jsme se přesunuli do období husitských válek a zahráli si všemi oblíbenou hru - míčkovaná. Po husitských válkách jsme zavítali do doby Williama Shakespeara. Děti si připravily scénky, které pak ostatním oddílům na prknech nakolického divadla předvedly. Následující ráno nás čekala budoucnost v roce 2682. Čas nás opravdu hnal, neboť jsme po celý den hráli hru vyměřený čas. Následovalo vylodění v Normandii a dobývání francouzského pobřeží. Když jsme se ráno po náročném boji v Normandii probudili, čekal nás den, na který jsme se všichni těšili. Byla neděle a přijeli nás navštívit rodiče oblečeni ve stylu 80. let. Tento den byl až na nepřízeň počasí, která naštěstí rychle odezněla, velice příjemný a opékání špekáčků s rodiči se všem moc líbilo. Sedmý den našeho tábora jsme letěli do vesmíru. Počasí nám zprvu moc nepřálo, ale nakonec nám dovolilo vařit na oddílových místech. Mohli jsme ochutnat například čaj z pravých lesních plodů, čínu na nakolický způsob, kuře opékané na ohni, brambory pečené v popelu, různé druhy salátů nebo palačinky s borůvkami. Moc jsme si pochutnali a do postýlek jsme šli všichni spát spokojeni s plnými bříšky. Z vesmíru jsme přiletěli rovnou na dvůr Rudolfa II. Čekal nás sběr bylin pro naše alchymisty, ale hlavně výlet do Suchdola nad Lužnicí, kde jsme se všichni pořádně vyřádili u vody. Chvílemi jsme se možná i ocitli někde na písečné pláži u moře. Další den byl ve znamení Noemovy archy.  Z každého oddílového vedoucího se stal Noe a děti ze svých instruktorů a instruktorek udělaly zvířátka. Noe je poté převezl na arše, kterou mu děti pomohly zhotovit. Další den jsme si trochu zasportovali. Přesunuli jsme se totiž do období antických olympijských her. Děti soutěžily v různých disciplínách, které nebyly vždy jednoduché. Na závěr našeho tábora jsme zavítali do starověkého Egypta, kde jsme luštili texty a hráli si na egyptské písaře.

Tábor jsme zakončili jako každoročně slavnostním vyhlášením vítězů a následnou oslavou u večerního táboráku. Novinkou bylo závěrečné promítání vybraných fotografií, které však způsobilo ještě větší smutek z blížícího se konce tábora. Nejedna slza ukápla, my ji ale utřeli a slíbili si, že se za rok zase všichni v Nakolicích sejdeme.                                                                                                                                                                                          I. běh