1.běh

Jako již každoročně se i letos konal 1. běh letního dětského tábora v Nakolicích. Po rozdání vysvědčení měly děti celé 3 dny k tomu, aby si mohly sbalit všechny potřebné věci pro strávení 12 dní v táboře bez elektřiny. V termínu 4. - 16. července tak mělo 69 dětí možnost užít si ničím nerušený klid a krásu přírody Novohradských hor. Celotáborová etapová hra nesla název Škola kouzel a magie.

První dny nám slunečné počasí nepřálo, avšak chlad nám nemohl zkazit náladu. Občasný déšť nenarušil  plán, a tak se mohly odehrát všechny připravené hry. Při stezce odvahy dokreslovalo strašidelnou atmosféru burácení hromů a blýskání, které osvětlovalo celou oblohu nad Nakolickým rybníkem, mírný déšť a vítr bičoval tváře stejně tak odvážným účastníkům stezky odvahy jako i dohlížejícím vedoucím, kteří se možná v lese báli stejně jako děti.

Po jeden večer se přihnala bouřka a vítr tak silný, že jsme pro jistotu vystrašené děti nashromáždili do kryté jídelny, kde se hlasitě zpívalo, dokonce i tančilo. Jakmile bouře ustala, odešli všichni spát s dobrou náladou.

Na druhou stranu jsme si užili prosluněných dnů. Po dlouhých letech jsme nešli na výlet do Nových Hradů. Autobus nás dovezl do Suchdola nad Lužnicí, kde děti dostaly hodinový rozchod. Poté jsme se pěšky vydali na „pískárny“. Obloha byla tak azurová a voda tak modrá, že si člověk připadal jako u moře. Celé odpoledne jsme strávili koupáním a opalováním. Děti, které vyšly z 8. a 9. třídy na pískárnách zůstaly k přenocování. Ostatní se všichni vrátili do tábora se spálenými rameny, znavení. I ti nejodolnější cestou zpátky usnuli v autobuse.

Program byl velice pestrý.  Ani letos nemohl chybět turnaj ve vybíjené, fotbale, míčkovaná, závody na lodích… Jména některých her odpovídala celotáborové etapové hře – Vykradený sklad kouzelných potřeb, Sbírání lektvarů, Pavoučí teror… Pro ty, kteří nechtěli během poledního klidu odpočívat, byly připraveny turnaje stolních her - turnaj v dámě, šachový turnaj, člověče, nezlob se, pexesový turnaj, turnaj v kvartetu a mnoho dalších..

Do programu bylo zařazeno několik hostů, kteří nám předvedli svá vystoupení. Lukostřelci, díky nimž si každý mohl vyzkoušet střelbu z luku. Historičtí šermíři, kteří ukázali své umění a nechali nás prohlédnout si jejich zbraně. Díky panu Nemravovi nám bylo umožněno dozvědět se mnoho zajímavostí o střelných zbraních.

Přijel za námi také host neobvyklý. Pavel Šturma, mladý kouzelník, který velice zaujal svými triky a kouzly s kartami. Určitě si dodnes někteří lámou hlavu nad tím, jak kouzla vlastně prováděl.

Za plnění her a mimo jiné i za luštění křížovek z nástěnek dostávaly děti nakolickou měnu Školy kouzel a magie - čáryfuky. Ty mohly utratit za sladkosti v Nakolshopu a poté i na diskotéce, která se konala předposlední den. DJ Pája pouštěl jeden hit za druhým a účastníci v kostýmech tančili jako o život.

Poslední den dostalo každé dítě výkaz o studiu Vysoké školy kouzel a magie. Mohlo se stát mágem anebo velemágem. Pro každý oddíl byl připraven pohár podle typu umístění v celotáborové hře.

S nostalgií jsme se s Nakolicemi rozloučili a už se těšíme na příští rok. A nakonec patří zvláštní dík našim kuchařkám, díky kterým jsme nebyli o hladu, a co víc, na všem jsme si moc pochutnali!

(I. běh)

Informace o dalším ročníku naleznete na stránkách ZŠ Borovany nebo na www.nakolice.ic.cz Fotky z letošního roku jsou uloženy na www.ldt-nakolice-1beh.rajce.idnes.cz V případě zájmu mohu tyto fotky poskytnou na tel.: +420 607 284 116.